Chcesz otworzyć siłownię, ale nie wiesz, jak trzeba ją wyposażyć? Jakie sprzęty są niezbędne, a jakie warto kupić? Na co postawić, by przyciągnąć klientów i dostarczyć im różnych możliwości?

Jaki sprzęt powinna posiadać siłownia?

Aby móc mówić o profesjonalnej siłowni, warto wziąć pod uwagę oczekiwania klientów i skorzystać z wiedzy na temat treningów. Urządzenia powinny pozwalać na urozmaicone ćwiczenia. Dobrze, by skorzystać z nich mogli tak początkujący, jak i doświadczeni klienci. Patrząc po siłowniach wysnuć można podstawowy podział sprzętu. Podzielić można go na 3 kategorie: siłowy, cardio i wolne ciężary. Typy urządzeń, które składają się na wyposażenie siłowni, sprawdzić można na bauerfitness.com. Poniżej omówimy wszystkie z nich.

Sprzęt siłowy niezbędny na siłowni

Maszyny do treningu siłowego to wszelkie sprzęty umożliwiające ćwiczenie mięśni skośnych brzucha, grzbietu, klatki piersiowej, ramion, obręczy barkowych, ud, pośladków, łydek. Dzięki nim możliwe jest rzeźbienie ciała. Budowa maszyn wymusza konkretny tor ruchu, dzięki czemu właściwie wykonuje się ćwiczenia. Regulacja obciążenia pozwala dopasować je do potrzeb. Atlasy do ćwiczeń mogą być jednostanowiskowe lub dawać więcej możliwości. Istotne jest, by były stabilne, wytrzymałe i funkcjonalne.

Urządzenia do treningu cardio

Trening cardio bywa nazywany też tlenowym, aerobowym lub wytrzymałościowym. Dzięki niemu można poprawić kondycję fizyczną, zrzucić kilka kilogramów i tkankę tłuszczową, a także pozbyć się cellulitu. Co ważne, zwiększa się wydajność pracy serca, przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Można ćwiczenia na urządzeniach cardio potraktować jako osobny trening, jako rozgrzewkę przed treningiem siłowym lub jako schłodzenie po wysiłku.

Jaki sprzęt pozwoli na trening cardio? Przede wszystkim bieżnia, która jest alternatywą dla treningów biegowych w plenerze. Kupić na siłownię warto też rowerki stacjonarne. Docenią je zwłaszcza osoby po kontuzjach. Oprócz bieżni i rowerków na siłowni nie powinno zabraknąć steppera. To urządzenie, które imituje ruch, jaki wykonujemy wchodząc po schodach. Można postawić też na schody, to dla wielu bardzo interesujące urządzenie. Sprzętem, który łączy w sobie cechy roweru stacjonarnego, steppera i bieżni, jest orbitrek. Jego zaletą jest to, że nie obciąża stawów.

Strefa wolnych ciężarów na siłowni

Same maszyny treningowe to za mało, zwłaszcza te siłowe. Na siłowni nie powinno zabraknąć również akcesoriów do ćwiczeń z hantlami. Strefa wolnych ciężarów powinna być zaprojektowana z myślą o osobach, które chcą treningu z obciążeniem. Konieczne są ławeczki o różnym koncie pochylenia: proste skośne w dół i w górę. Oprócz tego wyposażyć się trzeba w profesjonalne hantle o różnym ciężarze. Zabraknąć nie powinno gryfów olimpijskich i sztang, w tym łamanych i krótkich, obciążeń różnej wagi, kettlebells i stojaków, by wszystko bezpiecznie przechowywać.

Akcesoria do siłowni

Oczywiście to nie wszystko, o czym należy pamiętać, gdy wyposaża się siłownię. Sprzęt fitness to nie koniec wydatków. Kupić należy również akcesoria takie jak piłki lekarskie, fitnessowe, gimnastyczne. Oprócz tego platformy do balansowania, bosu, stepy do aerobiku, maty, gumy i taśmy treningowe.