Czy każdego miesiąca, przez 3−5 dni chcesz dosłownie wyć z bólu? Skąd bierze się ból menstruacyjny? I czy bolesne miesiączki to zupełnie normalna sprawa, czy może objaw poważniejszego problemu? Sprawdź skuteczne sposoby na bóle menstruacyjne, zarówno te domowe, które stosowały nasze babcie, jak i sprawdzone rozwiązania medycyny konwencjonalnej.

Skąd się bierze ból menstruacyjny?

Ból menstruacyjny może pojawić się już dzień, a nawet 2 dni przed krwawieniem. Najbardziej bolesne mogą być dwa pierwsze dni krwawienia. Mimowolne skurcze mięśni brzucha są charakterystycznym objawem miesiączki, choć nie każda kobieta je odczuwa. Bóle w dole brzucha mogą promieniować też do lędźwi. Za wszystkim stoją skurcze obkurczającej się macicy, która złuszcza swoją błonę śluzową i przygotowuje się na następne jajeczkowanie.

Ale ból brzucha to nie jedyny objaw, jaki możesz odczuwać w pierwszych dniach miesiączki. Często towarzyszyć może Ci ból głowy, nudności, wymioty, a nawet biegunki czy zaparcia. Nic więc dziwnego, że w tym okresie jesteś często rozbita, podenerwowana i wrażliwa. Z bólami menstruacyjnymi może też wiązać się ból piersi, na które również działają hormony. Piersi przed miesiączką mogą być tkliwe, powiększone i obolałe.

Ból menstruacyjny nie jest niczym wyjątkowym. Jednak jeżeli odczuwasz szczególnie uciążliwy ból podczas miesiączki, warto powiedzieć o tym ginekologowi. Być może ból menstruacyjny lub obfite krwawienie są objawami poważniejszego problemu. W takim przypadku lekarz może sprawdzić, czy nie ma u Ciebie problemu z mięśniakami miednicy, zapaleniem przydatków lub endometriozą. Może też zbadać funkcjonowanie Twojej gospodarki hormonalnej.

Tabletki na bóle menstruacyjne

Nie musisz cierpieć, kiedy dokuczają Ci bolesne miesiączki. Leki bez recepty na bóle menstruacyjne dostępne są w każdej aptece, także w aptece wysyłkowej. W przypadku bólu miesiączkowego lepiej zapobiegać niż leczyć. Możesz więc wziąć delikatny preparat zanim ból będzie na tyle silny, że nie będziesz mogła sobie z nim poradzić. Tabletki na bóle menstruacyjne to zwykle preparaty przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ibuprofenu czy aproksenu. Jeśli Twoje bóle są jednak trudne do zniesienia, lekarz może przepisać Ci lek na bóle menstruacyjne.

Tabletki na silne bóle menstruacyjne mogą też działać na rozkurczenie mięśni gładkich. Takie środki rozluźniają spięte mięśnie i mogą przynieść Ci ulgę. One także dostępne są w aptece bez recepty. Pamiętaj jednak, że wszystkie preparaty, także tabletki na bóle miesiączkowe powinny być stosowane rozważnie, zgodnie z zaleceniami z ulotki.