Uprawiając sport i będąc osobami aktywnymi, jesteśmy często narażeni na różnego rodzaju urazy, otarcia lub skaleczenia. Jak radzić sobie, kiedy przytrafi nam się wypadek? Przede wszystkim poza udzieleniem pierwszej pomocy, niezwykle istotna jest zawartość naszej podręcznej mini apteczki, którą możemy zabrać z sobą np. na trening. Dobrze wyposażona apteczka jest niezbędna w nagłych sytuacjach, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby znalazły się w niej sprawdzone leki i opatrunki, które skutecznie pomogą nam w udzieleniu pomocy.

Dużo urazów przytrafia nam się podczas treningów: drobne otarcia, delikatne rany i skaleczenia, na które jesteśmy narażeni np. podczas jazdy na rowerze, wspinaczki, ćwiczeń na siłowni. W takich chwilach niezwykle przydatna jest dobrze wyposażona podręczna apteczka wyposażona, której zawartość pozwoli nam skutecznie poradzić sobie z problemem. Według badań przeprowadzonych przez markę Maxibiotic, drobne rany i skaleczenia są dla nas uciążliwe, nie pozwalają wykonywać wielu czynności, często ograniczają ruchy – co jest niezwykle ważne wśród osób aktywnych. W przypadku zranień, często przemywamy je wodą, co nie daje nam gwarancji 100% skuteczności, a jednocześnie wydłuża proces gojenia się rany. Jeśli zależy nam na zachowaniu aktywności – zadbajmy o dobrze wyposażoną apteczkę, którą z łatwością spakujemy np. do torby zabieranej na trening.

Jakie środki powinny się w niej znaleźć?

W apteczce osoby aktywnej możemy umieścić leki przeciwbólowe, maść z antybiotykiem na drobne rany (np. Maxibiotic), która uchroni nas przed zakażeniami w przypadku zranienia oraz otarcia, sól fizjologiczną lub krople do przemycia oka, a także elektrolity podawane w przypadku zagrożenia odwodnieniem.

Podstawę już mamy, ale to nie wszystko

Oprócz bazy w postaci najważniejszych leków, przy różnego rodzaju ranach będziemy potrzebować środków opatrunkowych. W naszej apteczce powinny znaleźć się plastry w różnych rozmiarach, w tym plastry przeciw odciskom, bandaże, w tym też elastyczne, gazy, waty i kompresy jałowe do przykrycia rany, a także plastry rozgrzewające oraz przeciwreumatyczne. Nie zapominajmy również o niezbędnych przyborach do cięcia opatrunków i plastrów. Wyposażmy apteczkę w małe nożyczki, a, jednorazowe rękawiczki, które zapewnią nam higienę, pęsety, agrafki i klamry opatrunkowe oraz ściereczkę do zimnych okładów, jeśli trzeba będzie schłodzi rozpaloną głowę np. po intensywnym bieganiu.

Sprawdzajmy!

Do naszej apteczki, powinniśmy zaglądać nie tylko w chwili skaleczenia, ale również raz na jakiś czas, aby regularnie usuwać z niej wyschnięte maści, puste opakowania czy przeterminowane leki. Pamiętajmy, że powinny się one znaleźć nie w koszu na śmieci, a specjalnym pojemniku na środki farmakologiczne, który znajdziemy w każdej aptece.


DODATKOWE INFORMACJE

MaxiBiotic – lek w postaci maści do stosowania miejscowego na skórę przy drobnych ranach (otarcia, zadrapania, ukąszenia), oparzeniach i owrzodzeniach skóry.

Substancje czynne leku to trzy antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego, wobec bakterii będących przyczyną większości zakażeń skóry.

Maść dostępna w tubach zawierających 3 g, 5 g i 15 g leku lub jednorazowych saszetkach o pojemności 1 g.

Średnia cena apteczna maści, 5 g: 11,80 zł

Średnia cena apteczna saszetek, 1 g x 10 sztuk: 16,70 zł

 

MaxiSeptic – środek antyseptyczny w postaci spray’u, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom. Lek zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku. Spray dostępny w dwóch pojemnościach – 50 ml i 250 ml.

Średnia cena apteczna spray’u, 50 ml: 17,40 zł

MaxiBiotic – substancjami czynnymi leku są: neomycyny siarczan, polimyksyny B siarczan, bacytracyna cynkowa. 1 g maści zawiera 5 mg neomycyny siarczanu, 5000 j.m. polimyksyny B siarczanu oraz 400 j.m. bacytracyny cynkowej. Inne składniki leku to wazelina biała. Stosowanie: lek jest przeznaczony do stosowania miejscowo na skórę. Po wyjęciu tuby z pudełka i odkręceniu zakrętki należy odwróconą zakrętką przebić aluminiowe zabezpieczenie wylotu tuby i wycisnąć potrzebną ilość maści. Oczyścić miejsce zranienia i pokryć niewielką ilością leku. Lek MaxiBiotic należy nakładać na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry 2 do 5 razy na dobę. Miejsce to po nałożeniu leku można przykryć opatrunkiem z gazy lub pozostawić nieosłonięte. Nie stosować dłużej niż przez 7 dni. Po ukończeniu leczenia nie należy ponownie stosować leku przed upływem 3 miesięcy. Podmiot odpowiedzialny: PharmaSwiss českà republika s.r.o., Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praga 7, Republika Czeska.