Jesteś cukrzykiem i w związku z tym musisz przestrzegać diety? Masz stresującą pracę i coraz częściej czujesz się wyczerpany psychicznie? A może chcesz oczyścić organizm i dlatego wdrożyłeś dietę oczyszczającą? W osiągnięciu celu pomogą Ci również napary z ziół.

 

Właściwości ziół – co o nich wiadomo?

Niezwykłe właściwości ziół odkryli już starożytni. Dopiero jednak badania przeprowadzone w laboratoriach pozwoliły jednoznacznie określić działanie poszczególnych wyciągów ziołowych. Jeżeli stosujesz specjalną dietę, to powinieneś wspomóc się naparami z ziół lub preparatami ziołowymi, bo w ten sposób osiągniesz optymalny efekt. Podpowiadamy, które wybrać.

Dieta diabetyków a perz właściwy i morwa biała

Pacjenci, u których stwierdzono cukrzycę, muszą bardzo uważać na to, co trafia na ich talerz. Konieczne jest wyeliminowanie m.in. cukru, który znajduje się w wielu produktach, nie tylko słodyczach. Jeżeli jesteś diabetykiem, wspomóc możesz się naparami m.in. z perzu właściwego. Roślina ta często jest traktowana jako chwast, tymczasem ma właściwości zdrowotne.
Kłącze perzu zawiera: insulinę, witaminy (głównie C) i sole mineralne. Ten pierwszy składnik jest jednak najważniejszy. Skoro Twój organizm produkuje niewystarczającą ilość insuliny, to dostarczanie jej jest niezbędne, aby gospodarka cukrami przebiegała we właściwy sposób.
Do codziennej diety warto też włączyć napar z liści morwy białej. Ta roślina nie tylko zwiększa wydzielanie insuliny, lecz także ma działanie hipoglikemizujące, czyli hamuje wchłanianie cukrów z przewodu pokarmowego.

Dieta na uspokojenie – jakie zioła włączyć?

Współczesne tempo życia sprawia, że wiele osób skarży się na ciągłe podenerwowanie. Jeżeli również Ty wykonujesz stresującą pracę i żyjesz w ciągłym napięciu, to poza wzbogaceniem codziennej diety w magnez i witaminy z grupy B, powinieneś też regularnie sięgać po napar z melisy lekarskiej. Wiadomo, że roślina ta ma właściwości uspokajające. Regularnie spożywana, łagodzi uczucie lęku i rozdrażnienia.
Innym ziołem, o którym warto pamiętać, jest kozłek lekarski. Wyciąg z niego również wykazuje właściwości uspokajające. Po napar lub preparaty wzbogacone właśnie o to zioło, powinieneś sięgać również wówczas, gdy masz problemy z zasypianiem.

Gdy Twoim celem jest oczyszczenie organizmu

O tym, że organizm należy i warto oczyszczać z toksyn, wie wiele osób. Zdecydowałeś się pościć, spożywając wyłącznie owoce i warzywa? Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, powinieneś sięgnąć po napary z ziół mających właściwości oczyszczające.
Wśród roślin o działaniu detoksykującym warto wskazać pokrzywę zwyczajną. W ziołolecznictwie pokrzywa ma bardzo długą historię. Wiadomo, że regularnie spożywanie naparu z tej rośliny nie tylko oczyszcza układ trawienny, lecz także pozytywnie wpływa na pracę organów wewnętrznych, np. wątroby. Z uwagi na moczopędne działanie pokrzywy, zaleca się ją osobom, których celem jest pozbycie się z organizmu złogów kwasu moczowego.
Chcąc oczyścić organizm, powinieneś stosować nie tylko napary z pokrzywy, lecz także rumianku. Ta roślina jest dobrze znana jako wspomagająca układ trawienny, ale faktycznie ma więcej właściwości. Wiadomo, że regularne spożywanie naparu z rumianku pozwala oczyścić jelita ze złogów. Dzieje się tak dlatego, że roślina ta ma właściwości przeczyszczające.

Na podstawie:
Lekinatury.pl