Rozdwajające się końcówki włosów to problem wielu z nas. Na szczęście jest kilka sposobów – poza ciągłym ich podcinaniem, jak można sobie z tym poradzić.

Aby desperackie kroki stały się jedynie ostatecznością warto zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów, która to pozwoli uniknąć nieprzyjemnego efektu jakim są rozdwajające się końcówki, a przy tym zapewni naszym czuprynom urodę na dłużej. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc:

Spróbuj ograniczyć się do mycia włosów co drugi/trzeci dzień

Ten prosty zabieg pozwala naszemu organizmowi regenerować włosy naturalnymi olejami, co zapewnia włosom jedwabistość, gładkość i barierę ochronną. Jeżeli nie możesz wytrzymać, zainwestuj w suchy szampon.

Dobierz odpowiedni grzebień lub szczotkę

Do codziennego czesania najlepsze będą miękkie szczotki z elastycznym włosiem, któż nie będzie szarpać kosmyków. Staraj się szczotkować delikatnie bez gwałtownego szarpania, a włosy z pewnością będą ci wdzięczne. Zaczynaj szczotkować od końcówek, rozplątując kolejno każdy pukiel. Na końcu przeczesz je przez całą długość od nasady po końce.

Stosuj szampon tylko na skórę głowy dobierając go do rodzaju włosów

Nie musisz szorować włosów na całej ich długości, wystarczy że będziesz myć dokładnie skórę głowy, a piana jedynie delikatnie obmyje pozostałe kosmyki. Mocne pocieranie włosów powoduje bowiem rozdwajanie się końcówek, a tego nie chcemy. Po umyciu delikatnie spłukuj włosy – najlepiej letnią wodą. Pamiętaj także o odżywkach, które dobrze jest nakładać na końcówki. Świetnie sprawdzi się także olej kokosowy.

Nie szoruj włosów ręcznikiem

Po umyciu i opłukaniu włosów, staraj się delikatnie owinąć włosy ręcznikiem i osuszyć je lekko gniotąc, a nie szorując i pocierając. Ten sposób uchroni końcówki przed rozdwojeniem.

Do mokrych włosów używaj grzebienia o szerokich zębach
Ten sposób pozwoli uniknąć uszkodzeń, a w przeciwieństwie do gęstej szczotki, będzie też łagodniejszy i bardziej skuteczny podczas rozczesywania sposób.

Suszenie, prostowanie, skręcanie

To czynności, które nie pozostają obojętne dla naszych włosów, przez co mogą pojawiać się rozdwajające się końcówki. Suszenie najlepiej wykonywać z bezpiecznej odległości i  tylko wówczas, gdy nie masz możliwości wysuszyć włosów naturalnie. Najlepiej skupić się na nasadzie włosów, a końcówki pozostawić na koniec – najczęściej schną szybko i nie jest konieczne ich dosuszanie. Dobrze jest także używać podczas suszenia szczotki. W przypadku prostownicy, staraj się gładko przesuwać ją po włosach od nasady po końce – nie odwrotnie! Stylizację włosów lokówką, prostownicą czy przy pomocy suszarki staraj się wykonywać sporadycznie.