Jedną z postaci zaburzeń odżywiania jest bulimia, która to zaistniała jako choroba dopiero w 1980 roku. Podobnie jak anoreksja bulimia również dotyczy głównie kobiet, zwiększa się także w zastraszającym tempie. U ponad połowy chorych na bulimię poprzedzającą chorobą była anoreksja.

Bulimia podobnie jak anoreksja dotyczy obsesyjnego wręcz kontrolowania masy ciała. Problem bulimików leży jednak w niepohamowanych napadach jedzenia – mogą pochłonąć nawet do 10000Zaburzenia odżywiania - bulimia i zespół gwałtownego objadania się 1 kcal w ciągu jednego posiłku, a następnie wszystko zwrócić. Takie naprzemienne jedzenie i zwracanie może trwać naprzemiennie wiele razy.

Inną z chorób zaburzenia jedzenia jest zespół gwałtownego objadania się, zwany binge-eating. Osoby dotknięte tym zaburzeniem w przeciwieństwie do bulimików nie zwracają pochłoniętych w ogromnych ilościach posiłków, są zatem w większości przypadków otyłe i łatwo zapadają na depresję. Osoby cierpiące na zespół gwałtownego objadania się potrafią dosłownie połykać wielkie porcje produktów spożywczych, po czy mają wyrzuty sumienia. Zachowują się podobnie jak narkomani próbując ukryć swoje napady jedzenia, popadając w izolację społeczną.

 

Przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach jedzenia niezwykle ważna jest zatem rola najbliższych. Wczesne wykrycie chorób może uratować zdrowie, a także życie zmagającej się z problemem osoby. Ważne jest wsparcie, wspólne zdrowe odżywianie, a nawet pomoc w postaci psychoterapii.