Węglowodany są naszyn głównym źródłem energii. Serce i mózg do poprawnego funkcjonowania potrzebują stałej dostawy węglowodanów (w formie glukozy). Potrzebne są też, aby doładować pracujące mięśnie i pomóc im się zregenerować. Tak samo jak samochód potrzebuje paliwa przed podróżą to nasze mięśnie potrzebują węglowodanów (w formie glikogenu) przed treningiem.

Ile potrzebujemy węglowodanów?

Osoby ćwiczące 2 godziny dziennie potrzebują około 4-7 g na każdy kilogram masy ciała. Sportowcy, którzy trenują bardzo intensywnie (4 godziny dziennie) potrzebują około 10 g na kilogram masy ciała. Ćwiczący 0d 3-5 godzin w tygodniu potrzebują 4-5 g/kg masy ciała. Im jesteśmy bardziej aktywni, to tym potrzebujemy więcej węglowodanów.

Występują 2 rodzaje węglowodanów: proste i złożone.

Węglowodany zwykłe klasyfikujemy jako proste i złożone dzięki ilości jednostek składowych – cukrów prostych – w molekule węglowodanu. Są kategoryzowane przy pomocy ich indeksu glikemicznego oraz ładunku glikemicznego.


Wskazówka !

Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy jemy wystarczającą ilość węglowodanów to nasz poziom energi podczas treningu jak i w ciągu dnia. Jeżeli łatwo się męczymy podczas treningu, lub nie czujemy się naładowani w trakcie dnia, to prawdopodobnie nie dostarczamy wystarczającej ilości węglowodanów i możemy w takim przypadku mieć niski poziom glikogenu w mięśniach. Zwiększenie ilości węglowodanów w diecie od 50-100 g dziennie powinno podnieść poziom energii i zmniejszyć zmęczenie podczas treningu. Musimy starać się obserwować własne ciało, ponieważ z kolei zbyt duża ilość węglowodanów nie spowoduje przyrostu siły i energi, a może spowodować odłożenie się tłuszczu.