Planując trening dobrze jest się przygotować zaczynając od posiłku przed. Niezwykle ważne jest bowiem to co zjadamy przed treningiem, gdyż pozwala nabrać nam energii i poprawia samopoczucie.

Podstawowym celem posiłku przed przystąpieniem do treningu jest zapewnienie organizmowi stałego poziomu cukru we krwi na czas wysiłku. Ponieważ glikogen który zapewnia energię mięśniom jest wytwarzany przez nasz organizm przez 24 godziny po posiłku, istotne jest także to co jemy dzień przed treningiem.

Kolejną kwestią jest pytanie: czy dobrze jest ćwiczyć o pustym żołądku? Otóż absolutnie nie – poza przypadkami gdy chcecie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej (jak również mięśni). Jeżeli trening ma przynieść podniesienie siły, wytrzymałości czy wydolności, konieczne jest odpowiednie posilenie organizmu. Brak posiłku przed treningiem może powodować ospałość, brak motywacji, brak koncentracji, co niestety może przełożyć się na łatwość odniesienia kontuzji. Ponadto wysiłek sprawi, że szybciej poczujecie zmęczenie, a ciała mogą nawet odmówić posłuszeństwa.

Ważne jest zatem aby zjeść odpowiednią ilość posiłku, odpowiednio skomponowanego – osoby cięższe, bardziej umięśnione czy planujące długi trening powinny zjeść więcej. Średnio posiłek powinien mieć 400-600 kcal, przy większym wysiłku nawet do 800 kcal. Koniecznie pamiętać należy aby posiłek nie poprzedzał treningu bezpośrednio. Najlepiej zjeść 2-3 godziny przed planowanym wysiłkiem, ale jest to indywidualna kwestia, jedni mogą trenować już po godzinie, inni potrzebują nawet do 4 godzin.

 

co jeść ?

Przed treningiem dobrze jest jeść produkty o niskim GI, czyli takie które wolno uwalniają cukier do krwi, pomagają one również efektywniej spalić tłuszcz. Oto kilka opcji na posiłek przed treningiem:

  • kanapka z kurczakiem lub rybą, twarogiem, jajami czy masłem orzechowym;
  • makaron durum z sosem pomidorowym i mięsem mielonym;
  • sałatka warzywna z fatą i makaronem;
  • makaron z krewetkami lub tofu i warzywami;
  • młode ziemniaczki w mundurkach z fasolą, twarogiem, tuńczykiem i surówką z kapusty lub marchewki;

Szybkie przekąski na godzinkę przed:

  • 1-2 banany;
  • szklanka soku owocowego;
  • mały baton zbożowy;
  • 2-3 porcje świeżych owoców np. jabłka, morele, winogrona;