Smażenie nie jest zbyt zdrowym sposobem na przygotowywanie potraw w kuchni, ale bez niego z kolei nie możemy przygotować wielu pysznych dań. Aby prowadzić zdrową dietę, nie trzeba wcale rezygnować ze smażenia, ale trzeba wiedzieć o tym, jak robić je tak, aby nie były aż tak niezdrowe.

Przede wszystkim potrawy smażone mogą być na różnych tłuszczach oraz mogą być także smażone przez określony czas. Najlepiej, aby smażyć na patelni bez tłuszczu, ponieważ wtedy potrawy są mniej kaloryczne. Niestety, często nie mają one również tak dobrego smaku. Ważne jest też to, na jakiej patelni smażymy.

Dobór właściwej patelni

Dzisiaj bardzo popularne są patelnie ceramiczne. Dzięki nim można smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu i dodatkowo dzięki ich wykończeniu potrawy nie przywierają. Można też wybrać patelnię żeliwną, niemniej jednak wymaga ona doświadczenia w użytkowaniu.

Do wyboru są też patelnie teflonowe, ale należy pamiętać o tym, że jeżeli zarysuje się ich powierzchnię, należy je wyrzucić, ponieważ do potrawy mogą zacząć przedostawać się szkodliwe związki.

Odpowiedni tłuszcz do smażenia

Nie każdy tłuszcz nadaje się do smażenia. Przede wszystkim należy zrezygnować z olejów zimnotłoczonych, nierafinowanych, które powinno się spożywać tylko na zimno, dlatego nie zaleca się smażenia przykładowo na oliwie z oliwek extra virgin, ponieważ może zacząć się ona szybko przypalać.

Dobrym pomysłem jest olej kokosowy do smażenia – nie przypala się i ponadto nadaje potrawom interesujący smak. Można również wykorzystać masło klarowane, które nadaje się do tego o wiele lepiej niż zwykłe masło.

Właściwa technika smażenia

Najlepiej zrezygnować z kalorycznych panierek, które wchłaniają dużo tłuszczu. Nie powinno się też używać zbyt dużej ilości tłuszczu, a smażenie powinno być jak najkrótsze. Po przygotowaniu potrawy smażonej zaleca się jej odciśnięcie z tłuszczu na papierowym ręczniku.

Odpowiednie oleje, w tym olej kokosowy do smażenia zakupisz w sklepie internetowym Guiltfree.pl specjalizującym się w sprzedaży wyśmienitych produktów dietetycznych dla każdej osoby chcącej prowadzić zdrową dietę. Guiltfree.pl zapewnia atrakcyjne ceny i szybką realizację zamówienia.