Rzeczą oczywistą jest, iż najlepszą i najbardziej popularnymi sposobami chroniącymi nas przed poparzeniami słonecznymi są kremy z filtrami, kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i cień. Spędzając letni czas na świeżym powietrzu, mamy jednak jeszcze kilka alternatywnych rozwiązań, które być może również przypadną do gustu amatorom kąpieli słonecznych.

Pamiętajcie jednak, że poniższe sposoby na poparzenia słoneczne nie są zamiennikami, a raczej dodatkową ochroną, która może przynieść dodatkowe korzyści w działaniach chroniących nas przed niebezpieczeństwem jakie niesie ekspozycja na słońce w nadmiarze.

Nowością na rynku stały się ochronne inteligentne bransoletki. Dla fanów gadżetów, będzie to nie lada nowinka. Bransoletki synchronizują się z telefonami itp. i za każdym razem, gdy indeksy słonecznego UV są nazbyt wysokie wysyłają one alerty ostrzegające o zagrożeniu! Bransoletka dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika, pozwala dobrać optymalną ochronę. Stosując bransoletkę, wiesz kiedy nadszedł czas posmarować się kremem z filtrem, kiedy założyć okulary przeciwsłoneczne, a nawet jakiego rodzaju filtry będą najbardziej optymalne dla Twojej skóry przy określonym nasłonecznieniu. Bransoletki nie są jedynie gadżetem na plażę, a jak twierdzą producenci idealnie sprawdzają się na codzień. Promienie słoneczne bywają szkodliwe nawet w pochmurne dni, dlatego bransoletki pozwalają dbać o skórę każdego dnia.

Tańszą alternatywą są bransoletki zmieniające kolor w zależności od natężenia UV. Dzięki nim możemy dostosować ochronę w stosunku do szkodliwości promieni słonecznych, wiemy kiedy nasmarować się porządnie wysokimi filtrami, a kiedy swobodnie spędzać czas na słońcu.

Ochrona przeciwsłoneczna możliwa jest także od wewnątrz, mianowicie istnieją suplementy w tabletkach, pozwalające zadbać nam o odpowiednia ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Tabletki te pomagają poprzez zestaw składników takich jak przeciwutleniacze, wspierać naturalną barierę ochronną naszego organizmu. Przykładowo w upalne i bardzo słoneczne dni należy zażywać po 2-3 tabletki, w chłodniejsze, mniej słoneczne – 1 dziennie. Nie są one być może zamiennikiem ochrony jaką daje osłanianie ciała czy filtry, ale nasze ciało za sprawą takiej dodatkowej ochrony, jest bardziej odporne na szkodliwe działanie słońca. Dodatkowo, pomagają one osobom cierpiącym na alergie lub wyjątkowo wrażliwym na słońce korzystać ze słonecznych dni.

Jak już mowa o ochronie od wewnątrz, można się domyślić iż spożywanie produktów bogatych w przeciwutleniacze również przynosi efekty! Skoro tabletki z zestawem antyoksydantów pomagają, dlaczego by nie skorzystać z ich obfitości w żywności? Dieta oparta na dużej ilości roślin, pozwala skutecznie korzystać z ich ochronnych właściwości. Przykładowo zielona roślinność pustynna, na skutek silnego nasłonecznienia musi wytwarzać własne przeciwutleniacze pozwalające naprawiać i zapobiegać uszkodzeniom wywołanym nadmierną ilością promieni UV. Jedząc dużo pokarmów bogatych w antyoksydanty , takich jak zielone, liściaste warzywa, oliwę z oliwek, migdały itp. pomagamy naszemu organizmowi zwalczać szkodliwe promienie słoneczne. Idealnym wręcz przykłady diety „słonecznej” jest dieta śródziemnomorska, ku której warto się zwrócić szczególnie latem…