Somatotyp – sylwetka endomorficzna to jeden z typów charakteryzujący budowę ciała człowieka. Ponieważ każdy z nas ma inną, nasze zdolności w poszczególnych dziedzinach sportu bywają odmienne. 

Sylwetka endomorficzna, z wyglądu przypomina w ksztłcie kształcie gruszkę, o zaokrąglonej głowie, szerokich barkach i biodrach. kanka tłuszczowa w tym typie budowy odkłada się szczególnie wokół pasa, bioder, ud oraz ramion.

Typ endomorficzny z powodów swojej z reguły sporej masy, dyskwalifikowany jest w dziedzinach sportu wymagających zwinności i szybkości, ale także przy długotrwałych wysiłkach jak bieganie. Idealne zatem stają się wszelkiego rodzaju sporty siłowe. Z powodu szybkiego przybierania masy, endomorficy tracą kondycję niezwykle szybko, gdy zaprzestają regularnie trenować. Najlepszym sportem zatem dla typu sylwetki endomorficznej są takie dziedziny w których atutem jest masywność jak rugby, dla tych z dobrą pojemnością płucną idealne będzie wioślarstwo.

Żywienie dla endomorfików jest szczególnie istotnym elementem, ponieważ mają one ogromne problemy ze zrzuceniem nadmiaru tkanki tłuszczowej. Trudno jest im również utrzymać tłuszcz w trakcie budowy masy mięśniowej. Osoby o tego typu sylwetce powinny ograniczać węglowodany, a zwiększać ilość błonnika i białek w diecie.