Sylwetka ektomorficzna to kolejny typ budowy ciała człowieka. Najczęściej posiada on wysokie czoło, cofnięty podbródek, szczupłe ramiona i nogi, wąskie biodra, klatkę piersiową i brzuch, niewielką masę tłuszczową i mięśniową, a tłuszcz jeżeli pojawia się w niewielkim nadmiarze to głównie w okolicy brzucha. Jest wysoki i szczupły.

Wątła i delikatna budowa ciała ektomorfików sprawia, że kompletnie nie nadają się do sportów siłowych, a ich drobne stawy są niezwykle podatne na urazy. Łato osiągają szczupłą sylwetkę, jednak wypracowanie solidnej masy mięśniowej jest znacznie utrudnione. Ektomorficy zdają natomiast egzamin w sportach wymagających wytrzymałości i gimnastyce, dzięki swojej zręczności i kondycji. Ciało ektomorfika ma dobre właściwości termoregulacyjne, ma małą powierzchnię co dodatkowo ułatwia odnosić sukcesy w sportach wytrzymałościowych.

Ektomorficy jako osoby o utrudnionym przybieraniu masy, ale świetnie pozbywający się tkanki tłuszczowej powinny spożywać znacznie więcej węglowodanów, ale mniej protein. Mają oni niezwykle szybką przemianę materii, aby ją jednak spowolnić zaleca się zmniejszyć w diecie ilość białka i węglowodanów, zwiększając udział tłuszczu.

 

Zobacz jak wyglądają somatotypy