To ile śpimy jest równie ważne jak to jak śpimy. Sen w nieodpowiedniej pozycji, na niewłaściwej stronie ciała, może bowiem katastrofalnie wpłynąć na kondycję naszego mózgu. Spanie na boku w porównaniu do spania na brzuchu lub na plecach, może wpływać skutecznie na usuwanie odpadów z mózgu, zmniejszając ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, Parkinsona oraz wielu innych chorób neurologicznych.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Stony Brook, podczas snu, skomplikowany system w mózgu, czyści się ze szkodliwych substancji chemicznych, które są produkowane w ciągu dnia, działając podobnie jak system limfatyczny usuwając wszelkie odpady z narządów.

W badaniu tym, naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny, aby zbadać drogę usuwanych z mózgu toksyn podczas snu u gryzoni w pozycjach bocznych, bardziej na brzuchu oraz w pozycji na plecach. Czas oczyszczania był najszybszy i najbardziej skuteczny w pozycjach, w których gryzonie leżały na boku. Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość, gdyż większość ludzi a także wielu zwierząt spanie na boku jest najbardziej popularne i wygodne.

Badanie to dowodzi również, iż sen nie ma za zadanie jedynie pomóc naszemu ciału w regeneracji i odpoczynku, ale również w odrębnej funkcji biologicznej jaką jest usuwanie tego bałaganu, jaki gromadzi się w naszej głowie w ciągu dnia.

Chociaż badania nie testowano jeszcze na ludziach, naukowcy są przekonani, że wyniki te są krokiem w eliminacji czynników ryzyka licznych chorób neurologicznych i zaburzeń.