Kitesurfing z każdym rokiem zyskuje coraz szersze rzesze miłośników. Związane jest to bez wątpienia ze specyfiką tego sportu, a także możliwością aktywnego spędzania czasu w ciekawej formie. Aby jednak móc stanąć na desce z latawcem, niezbędny jest kurs kitesurfingu, który pozwoli na zdobycie niezbędnej wiedzy technicznej, a także umiejętności praktycznych, które będzie można potem wykorzystać w trakcie surfowania po falach. Tylko wówczas przygoda w kitesurfingiem będzie bezpieczna.

Kurs kitesurfingu w Kitestyle przeprowadzany jest w oparciu o wszelkie normy International Kiteboarding Organization, a po jego zakończeniu każdy uczestnik szkolenia otrzymuje odpowiedni certyfikat: IKO 1, IKO 2, lub IKO3. Te swego rodzaju dyplomy są zróżnicowane pod względem długości odbytego szkolenia, a także zaawansowania kursanta. W przypadki IKO 1 osoba ucząca się powinna przyswoić sobie wiedzę z zakresu obsługiwania jedynie latawca, IKO 2 natomiast mogą otrzymać osoby, które płynnie startują z deską, a jednocześnie ich pozycja w momencie ślizgu jest ustabilizowana. Certyfikat IKO 3 przeznaczony jest natomiast dla kursantów, którzy potrafią dodatkowo pływać bez pomocy osób trzecich, a także wykonywać określone ewolucje.

Pierwszy etap nauki kitesurfingu odbywa się na lądzie, przy czym zwykle sięga się tutaj po baby-kite, a zatem latawiec 2-linkowy o rozpiętości ok. 2 metrów. Początek kursu obejmuje naukę posługiwania się latawcem, a dopiero w późniejszych etapach nauki dochodzi do tego również szkolenia w zakresie poruszania się na desce.

Po zakończeniu pierwszej fazy szkolenia omawiane są wszelkiego rodzaju kwestie bezpieczeństwa, a także zagadnienia łączące się z doborem sprzętu. Następnie, jeżeli osoba ucząca się pływać na kite wyrazi takie życzenie, przechodzi się do kolejnego etapu nauki, który już odbywa się na wodzie i wiąże z pierwszymi próbami utrzymania się na desce.

Kitesurfing to wspaniała przygoda, która pozwala na poznanie własnych możliwość w zetknięciu z bardzo potężnym żywiołem, jakim są morskie fale. Nie mniej jednak, aby móc uprawiać tego rodzaju sport, niezbędne jest gruntowne przeszkolenie w takim ośrodku jak Kitestyle, bowiem tylko wówczas „latanie” będzie bezpieczne.