Sezon na przeziębienie w pełni. Przychodnie i ośrodki zdrowia zapełniają się chorymi – nie tylko dziećmi, ale również dorosłymi. Okres przejściowy między latem, a jesienią, kiedy temperatury nagle spadają nie jest najlepszy dla naszego organizmu. Oprócz przeziębienia może nas dopaść angina czy też grypa. Jak sobie radzić, jak chronić organizm, wreszcie, jak walczyć?

Jak się bronić przed przeziębieniem?

Nie zapewnimy sobie stuprocentowej ochrony przed katarem, kaszlem czy bólem gardła, jednak możemy zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, przestrzegając kilku zasad. Jakich?

Ubieraj się stosownie do pogody, a nie tak, jak Ci się wydaje, że powinieneś. Nagły spadek temperatury jesienią wymieszany z jeszcze dość mocnymi promieniami słońca sprawia, że ubieramy się albo za lekko albo za ciepło. To właśnie w tym czasie na ulicy możemy zauważyć przekrój przez pory roku – jedni, tęskniący za latem, jeszcze chodzą „na krótko”, inni już wkładają zabudowane buty i wiatrówki. Przegrzewamy się też w domu, uruchamiając kaloryfery na cały regulator – wystarczy niewielki przeciąg, który może się skończyć właśnie kichaniem. Dodatkowo suche powietrze z kaloryferów niekorzystnie wpływa na błonę śluzową nosa.

W sezonie wzmożonej zachorowalności powinniśmy również unikać kontaktu z chorymi. To dość trudne, zwłaszcza, że zarówno w komunikacji miejskiej, w innych miejscach publicznych czy też pracy, wszyscy kichają i starają się walczyć z pierwszymi objawami. Istotne jest więc uodpornienie organizmu – przyjmowanie dużej ilości witaminy C, przede wszystkim z naturalnych źródeł, jak również dużej ilości płynów – zarówno wody, jak i soków czy innych napojów, może jednak niekoniecznie gazowanych.

 

Co, jeśli przeziębienie nas dopadnie?

Nie musimy od razu biec do lekarza. Przeziębienie możemy leczyć domowymi sposobami, a dopiero, gdy te okazują się nieskuteczne, sięgnąć po pomoc lekarza.

Typowymi objawami przeziębienia są podwyższona temperatura, katar, kaszel, obrzęk gardła. Po kilku dniach objawy powinny ustąpić, a samopoczucie się polepszyć. Warto jednak wspomóc leczenie, np. poprzez stosowanie środków, które złagodzą objawy.

Leki na przeziębienie z grupy tzw. OTC są dostępne w aptekach bez recepty. Ich zadaniem jest obniżenie temperatury ciała, zmniejszenie obrzęku gardła i błoń śluzowych oraz ich udrożnienie.

Oczywiście, oprócz farmaceutyków, niemniejsze znaczenie mają domowe sposoby leczenia przeziębienia. Wśród nich należałoby wymienić m.in. przyjmowanie gorących płynów, najlepiej herbaty z cytryną i malinami, znienawidzone w dzieciństwie mleko z czosnkiem, które ma działanie rozgrzewające i uodparniające, czy też syrop z cebuli, który łagodzi objawy kaszlu. Sprawdzoną metodą na gorączkę jest z kolei chłodniejsza kąpiel, która skutecznie obniży temperaturę ciała.

 

Sposobów na profilaktykę przed zachorowaniem jest również dużo, co domowych metod leczenia przeziębienia. Jeśli jednak to nie ustępuje po tygodniu, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu – być może pomyliliśmy przeziębienie z grypą lub anginą i niezbędne będzie leczenie lekami dostępnymi wyłącznie na receptę.

 

Martyna Karwatka
Artykuł został przygotowany na podstawie: www.i-apteka.pl/pol_m_Przeziebienia-grypa_Przezieb