Jesienna chandra daje się nieraz we znaki nawet największym optymistom.. Jak sobie poradzić szczególnie w te słotne i ponure dni, gdy dzień krótki, a słońca jak na lekarstwo?

Oto kilka sposobów na jesienne nastroje:

  • Sen i relaks – jak wiadomo niewystarczająca ilość snu, nie powoduje jedynie złego samopoczucia i ogólnego zmęczenia.. Osłabia naszą odporność, narażając nas na infekcje, o które jesienią nietrudno z racji stale zmieniającą się pogodę, wpływa na nasz nastrój i wzmaga stres, a co za nim idzie problemy psychiczne w tym depresję i chandrę. Dobrze jest zapewnić sobie 6-8 godzin ciągłego snu, który jest warunkiem koniecznym przetrwania jesieni w dobrej formie! Relaks z kolei powinien być dobrany według indywidualnych potrzeb, ale ważne jest by być przeciwieństwem naszej pracy, czyli gdy wykonujemy pracę fizyczną, najlepiej zrelaksuje nas relaks intelektualny np. dobra książka, wypad do kina czy SPA, gdy z kolei pracujemy umysłowo – nic tak nie zrelaksuje nas jak aktywność – spacer, siłownia, basen czy wypad na paintball. Wart też wybrać się gdzieś np. na weekend – zmieniając środowisko naładujemy akumulatory.
  • Aktywność fizyczna jest dobra nie tylko dla relaksu! Pomaga podnieść ciśnienie, pobudzić krążenie, zwalczyć ospałość i poprawić nastrój. Hormony szczęścia wydzielone przez nasz organizm podczas biegania, spaceru czy zwykłej gimnastyki poprawią nasz nastrój i dodadzą energii w ponure dni.
  • Terapia kolorami! – Gdy dookoła ciemno i ponuro postawmy na kolory w naszym otoczeniu. Kwiaty doniczkowe czy cięte, kolorowe zasłony czy poszewki na poduszkach sprawią, że poczujemy się dużo lepiej. A może mały remont? Nowy kolor na ścianach może bardzo ożywić nie tylko salon, ale nas samych!
  • Aromaty i ich ukryta moc – nawet nie zdajemy sobie sprawy jak nasz zmysł węchu może ukoić nasz podszyty chandrą nastrój! Chcesz się pobudzić i dodać sobie energii? – postaw na orzeźwiające zapachy cytrusów, bergamotki czy mięty i zielonej herbaty. Chcesz ukoić nerwy i uspokoić umysł? – idealnie sprawdzi się lawenda, czekolada, wanilia czy rumianek. Aromaty można dowolnie mieszać i tworzyć piękne kompozycje. Dostępne na rynku kadzidełka, świece, poduszeczki z suszem czy kosmetyki znacznie ułatwią nam to zadanie, a jesień nie będzie już taka ponura.
  • Gotuj! – szary krajobraz za oknem nie zachęca do wychodzenia? Spędź zatem czas na eksperymentowaniu w kuchni. Nie chodzi o to aby objadać się chipsami przed telewizorem, ale o poszukiwanie nowych ciekawych smaków, potraw, które przeniosą nas w odległy zakątek.. Próbowałeś przepisów kuchni hinduskiej, tajskiej czy chińskiej? Teraz jest na to idealny moment.