Niejedna osoba nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej kawy. Często pierwszą czynnością, jaką robimy po przyjściu do pracy jest przygotowanie kubka kawy. Napój ten ma zarówno zwolenników, wychwalających jej właściwości, jak i dowodzących jej szkodliwości przeciwników. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Co się kryje w ziarnie kawy?

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to oczywiście kofeina. W jednym ziarnie kawy znajduje się jej maksymalnie 1,5%. To właśnie kofeina odpowiedzialna jest za to, że po wypiciu kawy człowiek ma więcej energii, jest mniej senny i potrafi się lepiej skoncentrować. Ale kawa ziarnista to nie tylko kofeina. Znajdują się w niej również antyoksydanty, które odpowiadają za neutralizowanie wolnych rodników w organizmie. Badania sugerują, że mogą one korzystnie wpływać na DNA i tym samym zapobiegać chorobom nowotworowym. W kawie są również olejki eteryczne, odpowiedzialne za jej aromat, szczególnie intensywny podczas mielenia ziaren. Kawa ziarnista to również źródło niektórych witamin, takich jak B3 czy B5. A wbrew obiegowej opinii o wypłukiwaniu magnezu – sama kawa jest jego źródłem! Ponadto w ziarnach znajduje się wiele innych, cennych składników. To substancja o bardzo skomplikowanym składzie.

Jak jeszcze kawa działa na człowieka?

Poza działaniem pobudzającym, kawa może również oddziaływać na organizm na inne sposoby. Ma ona między innymi następujące właściwości:

–> przeciwdziała astmie, dzięki rozkurczowemu działaniu na mięśnie oskrzeli,

–> obniża ryzyko powstania choroby Parkinsona,

–> łagodzi alergie, dzięki zmniejszaniu poziomu histaminy,

–> chroni przed próchnicą poprzez działanie związków garbnikowych.

Ciekawostki dotyczące kawy

–> Kawa to substancja, kryjąca wiele tajemnic. Ale kawa kawie nierówna, zakupić bowiem można przeróżne jej mieszanki. Najczęściej mieszane odmiany to robusta oraz arabika, dzięki którym powstaje najlepsza gatunkowo kawa ziarnista Lavazza, Lucaffe czy też Pellini.

–> Dzięki swym właściwościom kawa i jej składniki stosowane są również w przemyśle kosmetycznym. Przykładowo, krem pod oczy może zawierać kofeinę, poprawiającą przepływ krwi i pomagającą pozbyć się cieni pod oczami. Olejek kawowy, tłoczony na zimno potrafi być naprawdę pomocny w redukcji cellulitu, dzięki wzmacnianiu spalania tłuszczów. A panie, mające ciemne włosy, mogą je jeszcze bardziej przyciemnić dzięki płukance z kawą!

–> Najbardziej cenioną i najdroższą kawą świata jest azjatycka Kopi Luwak – jej ziarna są zbierane po tym, jak owoce kawowca zostaną strawione, a ziarna wydalone przez drapieżnika, zwanego łaskunem bądź cywetą.