Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw w Polsce i słusznie, gdyż należy jeść ich jak najwięcej, związki w nich zawarte chronią nas przed nowotworami – szczególnie gruczołu krokowego u mężczyzn, zakrzepami i chorobami skóry.

Ich niezwykła zawartość sprawia, że są bombą witamin i składników odżywczych. Pomidory pomagają leczyć wiele schorzeń na czele z nowotworami ,warto zatem powiedzieć o kilku jego dobroczynnych składowych. Beta – karoten pozwala zapobiegać trądzikowi czy utracie wzroku, kwas chlorogenowy (najwięcej w świeżych pomidorkach) unieszkodliwia toksyny ze środowiska, w tym nitrozaminy z dymu tytoniowego. Likopen znacznie silniejszy w działaniu niż beta-karoten jest znakomitym przeciwutleniaczem, a jego działanie obejmuje walkę z nowotworami i chorobami serca. To właśnie ten składnik tak bardzo pomaga panom w zachowaniu męskości. Likopen najlepiej wchłania się z przetworzonych w koncentraty, soki, zupy czy sosy pomidorów, a im bardziej skoncentrowana postać tym go więcej. Ponadto pomidory bogate są w luteinę i witaminę C.

Każdy z nas zapewne zna kilka opcji podania pomidorów, ale może poniższe też przypadną do gustu:

  • świeże pomidory ugotuj z cukrem, cynamonem i skórką cytrynową – stworzą rewelacyjny słodki i zarazem pikantny dżem;
  • sos do sałatki makaronowej? – dokładnie wymieszaj koncentrat pomidorowy, sok pomidorowy, odrobinę oliwy z oliwek, octu balsamicznego i posiekaną bazylię, natkę pietruszki lub miętę;
  • skropiony oliwą z oliwek chleb zapiecz posmarowany koncentratem pomidorowym, a na wierzchy po upieczeniu ułóż cieniutkie plastry świeżych pomidorów;
  • sok pomidorowy z marchwiowym połącz i schłódź, podawaj jak orzeźwiającą zupę z dodatkiem jogurtu i posiekanych świeżych pomidorów.