Mezoterapia to zabieg, który najczęściej kojarzymy z poprawą jakości skóry i gabinetem medycyny estetycznej. Jak się okazuje, mezoterapia niejedno ma imię, a jej pierwsze pozytywne właściwości odkryto u pacjenta z niedosłuchem. Co prawda, nie wyleczyła słuchu, ale jej twórca Michael Pistor zauważył szereg czynników poprawy, takich jak redukcję bóli czy szumów usznych. Dziś mezoterapia bywa stosowana zarówno w leczeniu urazów, przewlekłego bólu jak i w celach estetycznych – redukcji rozstępów czy wypełnienia zmarszczek. Dowiedz się więcej na temat magicznych właściwości mezoterapii i zyskaj lepsze samopoczucie!

Kompleksowy lek

Długa historia mezoterapii wskazuje na jej lecznicze działanie w przypadkach migreny, łuszczycy, a nawet żylaków kończyn dolnych. Ta metoda polega na wstrzykiwaniu niedużych dawek leczniczych substancji w konkretne miejsca. Małe stężenia regenerujących i odżywczych preparatów przynoszą doskonałe efekty. Podanie substancji dokładnie w miejscu bólu, intensyfikuje jej działanie. Dodatkowo taka praktyka nie obciąża wątroby oraz nerek. Zastrzyki śródskórne w problematyczne miejsca (twarz, szyja, dekolt, pośladki, brzuch) pobudzają skórę do szybszej regeneracji.

W mezoterapii wykorzystuje się substancje innowacyjne jak i te, znane ze swoich leczniczych właściwości:

  • kofeina – wykorzystywana w terapii antycellulitowej,
  • L- karnityna – pobudzająca spalanie tkanki tłuszczowej,
  • organiczny związek krzemu regeneruje tkankę łączną, co odbudowuje cebulki włosów,
  • wyciąg z nostrzyka żółtego redukuje powstawanie obrzęków,
  • centella asiatica pobudza produkcję kolagenu, hamując przy tym naturalne procesy starzenia się skóry.

Dla kogo?

Mezoterapia w gabinetach medycyny estetycznej bywa stosowana szczególnie w walce z rozstępami, nadmiernym cellulitem, zmarszczkami oraz przy problemach skóry głowy, na przykład nadmiernym łysieniu czy łojotoku. Zapobiega także starzeniu skóry, przywracając jej naturalne piękno i młodzieńczy blask. Zaletą mezoterapii jest przede wszystkim niechirurgiczna forma. Roztwory odżywczych substancji poprawiają elastyczność i gładkość skóry. Wypełniają zmarszczki, a także przyczyniają się do poprawy kondycji włosów. Jest to zabieg krótkotrwały, który przynosi szybkie efekty.

Przeciwwskazania

Mezoterapia, podobnie jak inne zabiegi medycyny estetycznej nie jest wskazana dla kobiet ciężarnych, bądź będących w okresie laktacji. Specjaliści z Esteticmed odradzają ją także alergikom, gdyż mnogość dobroczynnych substancji może wywołać reakcje alergiczne. W sytuacji stanów zapalnych skóry preparaty mogą zaostrzyć ich rozwój. Osoby chorujące na nowotwór, bądź cukrzycę nie powinny poddawać się mezoterapii.

Efekty i skutki uboczne

Najlepsze efekty uzyskać można wykonując serię zabiegów. Specjaliści z Kliniki Bieńkowscy polecają serię zabiegów, co 10-14 dni, przez pierwsze dwa miesiące. Następnie, dla utrzymania dobrej kondycji skóry warto powtarzać mezoterapię raz w miesiącu. Witamina K odgrywa dużą rolę w dostarczaniu wapna kościom, odpowiada także za odpowiednią krzepliwość krwi. Przed zabiegiem pacjent powinien nacierać nią miejsce ostrzykiwane. Przed zabiegiem należy odstawić aspirynę. Szybszą regenerację przynosi wcieranie kremów znieczulających.

Podobnie jak przy innych zabiegach medycyny estetycznej, mogą wystąpić niepożądane skutki. Rumień, obrzęk, zaczerwienie czy alergia są naturalne i zwykle ustępują po 1-2 dniach, od wykonanego zabiegu. W przypadku krwiaków czy siniaków ich pojawienie jest uwarunkowane, uprzednim zażyciem leku zwiększającego krzepliwość krwi (np. aspiryny).

Proces

Lekarze z Esteticmed.pl do zabiegów wykorzystują cienką igłę, bądź specjalnie wyprodukowane w tym celu pistolety. Kompleksowe składniki odżywcze umieszczane są w ampułkach lub ampułkostrzykawkach. Dodatkowo lekarz, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, może dobrać gamę substancji aktywnych. Po zabiegu pozostają lekkie ślady w skórze, które utrzymują się zwykle maksymalnie do 72 godzin. Mezoterapia jest bezbolesną formą poprawy kondycji skóry. Substancje wprowadzane za pomocą lekkich ukuć wygładzane są za pomocą relaksującego masażu.