Choroby jamy ustnej to dość powszechnie znany problem. Lecz niestety często ignorowany i bagatelizowany. A nawet niewielkie zmiany w jamie ustnej mogą mocno dać się we znaki i mieć niekorzystny wpływ na zdrowie całego organizmu. Dlatego warto wiedzieć, co robić i jak walczyć z niechcianymi dolegliwościami, które pojawiają się w jamie ustnej.

 

Afty

Afty to niewielkie i bardzo bolesne czerwone plamki z żółtawym nalotem, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupach na podniebieniu miękkim i języku. Powody powstawania aft  są różne: od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez choroby migdałków czy przewodu pokarmowego, aż po efekty kuracji antybiotykowej. Afty zwykle ustępują same, ale można pozbyć się ich wcześniej i załagodzić uciążliwe objawy. Domowe sposoby to płukanki ziołowe np. z rumianku lub z mieszanek aptecznych, można również odkazić ranę wodą utlenioną zaś w aptekach dostępne są bez recepty preparaty w postaci żelu, które działają odkażająco.

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów charakteryzuje się dotkliwym bólem podczas spożywania zimnych, ciepłych lub słodkich potraw czy napojów.. Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, używanie twardej szczoteczki i past wysoce ścierających, częste spożywanie kwaśnych lub słodkich produktów czy napojów gazowanych. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana diety, szczoteczki czy pasty na specjalną do wrażliwych zębów. A gdy to nie pomaga pozostaje wizyta u stomatologa.

Krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł to poważny problem, który może być objawem stanu zapalnego. Wówczas koniecznie zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej. Używaj miękkiej szczoteczki i delikatnej pasty, a gdy krwawienie nie mija skontaktuj się z dentystą. Pomóc mogą również domowe płukanki   jamy ustnej naparami z ziół, np. szałwii, rumianku czy bagietka.

Nieświeży oddech

Z problemem tym boryka się wiele osób, często nie zdając sobie z tego sprawy. Przyczyny tej dolegliwości są zazwyczaj niegroźne i tylko w pojedynczych przypadkach nieświeży oddech jest oznaką poważnej choroby. Niestety jednak przykry zapach z ust może skutecznie utrudniać życie.

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, unikanie dentysty czy nieregularne mycie zębów. Dlatego najlepszą metodą walki z tą dolegliwością jest dokładna i regularna higiena zębów i języka, nitkowanie i płukanie jamy ustnej. A naszą dietę warto wzbogacić o jabłka, marchewkę, ogórki, pomarańczę, imbir czy natkę pietruszki, które działają oczyszczająco i odkażająco.

Suchość w ustach

Suchość w ustach jest również częstym problemem, który bagatelizujemy. Suchość w ustach, spowodowana jest zmniejszeniem lub całkowitym zahamowaniem wydzielania śliny. Brak śliny w ustach jest przyczyną uczucia dyskomfortu, pieczenia języka czy popękanych warg, a przy przewlekłym niedoborze śliny nasze zęby narażone są na próchnicę. Przyczyną tej dolegliwości jest m.in. stres, palenie czy nadmiar soli w naszej diecie. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest picie dużej ilości wody oraz napojów pozbawionych cukrów. Aby zwiększyć wydzielanie śliny można również żuć gumę bez cukru. Podobne efekty daje ssanie suszonych śliwek czy cytryny.

Poparzone podniebienie

Zdarza nam się często wypić gorącą kawę lub ugryźć ciastko wyciągnięte prosto z pieca. Wówczas gorący produkt parzy podniebienie i język, a pieczenie tych wrażliwych miejsc utrzymuje się przez kilka dni. Możemy pomóc sobie i załagodzić ból np. przez ssanie kostek lodu, picie zimnej wody czy płukanie zimnym mlekiem lub roztworem soli rozpuszczonej w ciepłej wodzie. Sposoby te powinny przynieść ulgę i załagodzić pieczenie, a także odkazić podrażnione miejsce w jamie ustnej.

 

Aleksandra Lebryk