Chcąc zakupić nowe rolki należy przemyśleć kilka podstawowych aspektów, które pozwolą nam dopasować odpowiedni sprzęt. Bardzo ważnym jest fakt, iż jedna para może nam służyć przez długi czas, dlatego też wybór należy przemyśleć także przyszłościowo, biorąc pod uwagę obecny poziom zaawansowania oraz tempo w jakim czynimy postępy. Kupno nowych rolek może być spowodowane zarówno osiągnięciem wysokiego poziomu jazdy, który pozwala na korzystanie z profesjonalnego sprzętu, niemożliwego do opanowania przez początkujących, lecz także chęcią poznania odmiennych niż dotychczas technik poruszania się na czterech kółkach.

Przede wszystkim należy pamiętać o zasadzie, iż im bardziej chcemy zaoszczędzić, tym większe koszty poniesiemy. Jeśli jazda na rolkach jest naszą pasją i wykonujemy ją z dużą częstotliwością, należy pomyśleć o sprzęcie, który będzie dla nas odpowiedni przez kilka sezonów. Najtańsze dostępne modele są wykonane z gorszych materiałów, charakteryzują się zacinaniem kółek, złym niwelowaniem tarcia oraz niskim komfortem dla użytkownika. W krótkim czasie wymiana sprzętu niskiej jakości na nowy staje się przykrą koniecznością.

Następnie wybierając nowe rolki należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl jazdy najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Na rynku dostępne są modele przystosowane dla kilku dyscyplin, takich jak fitness, freeskate, szybkiej jazdy czy maratonów. Rolki do fitnessu są stosunkowo długie i posiadają kółka średniej wielkości. Pozwalają osiągać dużą prędkość przy niewielkim wysiłku. Zazwyczaj są także wyposażone w spory tylni hamulec, który może być utrudnieniem przy wykonywaniu niektórych manewrów. Z kolei rolki typu freeskate są znacznie krótsze, sztywniejsze i wyposażone w mniejsze koła. Zapewniają zwrotność na zakrętach oraz podczas skoków, a także dobrze chronią stopy przed uderzeniami. Wyjątkowo lekkie i sztywne rolki do szybkiej jazdy to już sprzęt dla zaawansowanych amatorów przejażdżek. Zapewniają wysoki komfort jazdy dzięki wykonaniu z dobrej klasy materiałów, a także dostarczają wielu emocji podczas rozwijania znacznych prędkości. Jeśli założy je niedoświadczony rolkarz, może się w nich czuć nieco niepewnie, ponieważ nie zapewniają one kompletnej sztywności kostki. Odmiennym rozwiązaniem są rolki na maratony, których buty są nieco wyższe i bardziej miękkie, lecz wciąż pozostawiające dużą mobilność stawu skokowego.

 
Kupując nowe rolki, bez względu na stopień zaawansowania w jeździe, warto także pomyśleć o ochrania-czach właściwie dopasowanych do naszych potrzeb. Upadki podczas jazdy zdarzają się nie tylko początkującym zawodnikom, lecz także wszystkim tym którzy wciąż rozwijają swoje umiejętności czy próbują sprawdzić się w nowych stylach jazdy. Najbardziej popularne zabezpieczenia to kask, ochraniacze kolan, łokci oraz nadgarstków. Dłonie jako pierwsze napotykają podłoże podczas upadku, dlatego warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu w pierwszej kolejności. Zazwyczaj drugim z kolei najbardziej narażonym na urazy miejscem są kolana, dlatego nie zaleca się jazdy bez specjalnych ochraniaczy, w szczególności w ciepłe letnie dni, gdy naszych nóg nie chronią długie spodnie.

Więcej na temat rolek oraz akcesoriów rolkarskich można znaleźć tutaj: http://www.rolki.net.pl/