Czasami zdarza się, że czujesz się wypalony… Słysząc budzik wzywający do pobudki i wyruszenia na poranny jogging masz ochotę wyłączyć go i spać dalej. Nie chodzi o to, że nie zadowalają Cię postępy czy nie wierzysz że się uda. Wiesz, że piękne ciało wymaga pewnej ilości pracy i nie da się mieć sportowej sylwetki ot tak po prostu…

Co zrobić aby nie utracić po drodze motywacji? Jak zmotywować się na nowo do treningu? Nie ma cudownego leku, ale czasami warto dać nieco na luz, bo zdarza się że brak motywacji spowodowany jest zmęczeniem lub zwykłym przetrenowaniem. Oto kilka wskazówek jak wzniecić na nowo zamiłowanie do treningu! (zaczerpnięte z Holly Perkins’ CSCS).

1. Zrób sobie 1, 2 dni wolnego od ćwiczeń.

Jeżeli kochasz trenować, ale nadszedł krytyczny dzień w którym jedyne co Ci towarzyszy to totalna niechęć, daj sobie nieco wytchnienia i zrezygnuj z aktywności fizycznej na jakiś czas. Pozwól sobie odpocząć, zaobserwuj jak się czujesz w ciągu tych kilku dni , z pewnością wrócisz ze zdwojoną siłą,  a huśtawka zmiennych odczuć minie.

2. Zmień rozkład ćwiczeń – najgorzej jest popadać w rutynę!

Jeżeli z reguły trenujesz rano, spróbuj przenieść treningi na wieczór przez tydzień lub dwa. Z kolei jeśli twoje treningi są nastawione na siłowe lub typu cardio, postaraj się je przemieszać, dodawać nowe formy. Spróbuj jogi, spinningu, turystyki czy idź na lekcje tańca.  Nie zdajesz sobie sprawy jak zmiana aktywności i doświadczenie nowych doznań może zmotywować. Istota ludzka z natury nie lubi nudy, potrzebuje różnorodności jeśli to tylko możliwe, rozwoju – daj sobie solidnego kopa!

3. Usiądź z kartka papieru i zakończ te cztery zdania:

  • Zacząłem treningi ponieważ…
  • Odczuwam dzisiaj brak motywacji gdyż…
  • Wiem, że jeśli podejmę zaplanowane działania i zakończę treningi według określonej listy zadań poczuję…
  • Chcę osiągnąć swoje fit zamierzenia ponieważ, to sprawia, że czuję…

Odpowiedź na nie pozwoli Ci zobaczyć czarno na białym gdzie leży problem i co Cię tak naprawdę motywuje.

4. Jeżeli już odpowiesz sobie na powyższe pytania zapamiętaj poniższe sentencje:

  • Cały postęp w życiu wymaga nowych działań. Aby osiągnąć cele i wnieść w życie zmiany, konieczne jest odkrywcze i urozmaicone działanie.
  • Stawiając swój program fit jako priorytet, stawiasz również siebie samego na pierwszym miejscu. Dbałość o pracę, dom, bliskich jest ważna, ale będziesz lepszym pracownikiem, przyjacielem, rodzicem jeśli znajdziesz również czas dla siebie, na dbałość o siebie!
  • Chcąc osiągnąć swoje cele musisz podjąć działania. Świadomość tego dlaczego rozpocząłeś tę fit przygodę dla siebie jest bardzo ważna, nawet ważniejsza niż cel sam w sobie.