Siatkówka jest sportem lubianym przez osoby w każdym wieku bez względu na płeć. Grają w nią zarówno dwudziestoletnie panie, jak i czterdziestoletni panowie. Zamiłowaniu do siatkówki nie można się dziwić, gdyż jest to sport niezwykle przyjemny i przynoszący dużo satysfakcji. Ponadto można grać w niego niemalże wszędzie i bez względu na pogodę – w czasie deszczu na zamkniętym boisku, a w czasie ładnej aury – na plaży czy na trawie.

Profesjonalne obuwie

Aby gra w siatkówkę przynosiła jeszcze więcej radości, warto zainwestować w profesjonalne obuwie do siatkówki. Mogą to być np. buty Asics, które charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża i bardzo dobrą amortyzacją stopy. Buty do gry w siatkówkę są bardzo ważne, gdyż siatkówka jest bardzo kontuzjogennym sportem, gdy nie dbamy o to, by stopy i kostki były odpowiednio zabezpieczone. Modele najlepszej jakości mają grubą i elastyczną podeszwę, która zwiększa płynność i szybkość ruchów na boisku, dzięki zmniejszeniu ryzyka niekontrolowanych poślizgów. Elastyczna podeszwa sprawia również, że nic nie ogranicza ruchów stopy – nie jest ona „zablokowana” i może swobodnie pracować w trakcie podbiegania do piłki czy w trakcie wyskoków i lądowań. Buty powinny także stabilizować kostki, by nie dopuścić do ich skręcenia lub zwichnięcia, które są dwiema najczęstszymi kontuzjami wśród osób uprawiających piłkę siatkową.

 

Jaki materiał?

Buty do siatkówki powinny być wykonane z naturalnej skóry. Jedynie ten materiał zapewnia skórze stóp możliwość oddychania i chroni je przed odparzeniami i otarciami powstającymi na skutek wydzielania się nadmiernych ilości potu. Warto także zainwestować w obuwie siatkarskie, w którym umieszczony jest specjalny system wentylacji. Systemy wentylacji opracowane z myślą o butach do gry w piłkę siatkową gwarantują redukcję ciepła wewnątrz buta i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, co znacznie zwiększa komfort treningu. Aby tego typu system rzeczywiście działał, powinien on być umieszczony na całej długości środkowej podeszwy.

Waga wielkości

Kluczową kwestią jest dobór rozmiaru butów do siatkówki. Może wydawać się on bardzo prosty, jednak trzeba pamiętać o dwóch zasadach, które odróżniają kupowanie butów na co dzień od kupowania butów na treningi. Przy wyborze wielkości buta nie możemy brać pod uwagę jedynie długości stopy. Na każdy trening zakładamy skarpetki, a ich grubość może wpływać na wielkość rozmiaru, który powinniśmy kupić. Przy grubych skarpetkach może się okazać, że potrzebujemy butów o rozmiar większych. Jeśli kupujemy buty z zagraniczną numeracją rozmiarów, warto zmierzyć stopę centymetrem lub linijką, by wiedzieć ile dokładnie ma długości, a następnie dodać do wyniku 0,5 do 1 cm w zależności od grubości preferowanych przez nas skarpetek. Ważne jest również, by pamiętać o tym, że stopa w czasie gry musi mieć niewielką możliwość przesuwania się w bucie. Pół numeru luzu w bucie znacznie podnosi efektywność zawodnika na boisku, gdyż pozwala jego stopom swobodnie pracować.