Frutarianizm, to jeden z odłamów wegetarianizmu, którego zwolennicy różnią się pod względem spożywanych produktów. Frutarianie zwani też fruktorianami, wyznają zasadę, że nie tylko zwierzęta, ale i rośliny żyją i czują.

W swojej filozofii odrzucają spożywanie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego ale także warzyw i owoców, które zostały zerwane z drzewa lub krzewu, bądź wyrwane z podłoża. Odżywiają się zatem produktami wyłącznie naturalnymi, które nie wymagało zabicia czegokolwiek czy kogokolwiek. Nie zjadają zatem warzyw które należy wyrwać z gruntu jak sałata. Ich dietę stanowią jedynie te owoce czy warzywa, które same spadły na ziemię jak np. ogórki, pomidory, jabłka czy banany.

Zatem o ile dieta wegetariańska jest zdrowa i popierana przez lekarzy, to frutarianizm niestety nie jest w stanie zapewnić naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta frutarian z racji znacznych restrykcji jest monotonna, uboższa i niewystarczająca dla ich zdrowia. Nie zaleca się zatem tej diety dzieciom i młodzieży. Dieta ta jest dobra tylko dla osób o silnej woli, wewnętrznej dyscyplinie i niezłomnej postawie ekologicznej.