Najpopularniejszym źródłem potasu polecanym przez dietetyków są banany. Jak się jednak okazuje jest jeszcze kilka produktów bogatych w ten cenny pierwiastek. Jest to jeden z najważniejszych elektrolitów w naszym organizmie, to dzięki niemu nasze komórki mogą się ze sobą komunikować, przesyłając impulsy. Niedobory potasu powodują przykurcze mięśni, zaparcia, zmęczenie czy arytmię serca. Pamiętać zatem należy o dostarczaniu dawki potasu po intensywnym wysiłku, jakim niewątpliwie jest trening, gdyż dawka mikroelementów i węglowodanów pozwala zyskać paliwo niezbędne do wzrostu i regeneracji mięśni.

Potas w 70% znajduje się w płynnych tkankach, a podczas intensywnego wysiłku poprzez pot tracimy jego znaczne ilości. Oto źródła potasu, które pozwolą uzupełnić jego niedobory:

Bataty (słodkie ziemniaki)

W średniej wielkości słodkim ziemniaku znajdziemy niemal 440 mg potasu, dodatkowo za sprawą zawartości węglowodanów dodają dodatkowej energii i mocy do dalszego działania.

Woda kokosowa

Doskonałe nawodnienie, a do tego bogactwo potasu. Szklanka napoju ma aż 480 mg potasu. Pijąc wodę kokosową po treningu dostarczamy sobie doskonałą porcję elektrolitów niezbędnych dla uzupełniania braków wydalonych podczas wysiłku.

Jogurt naturalny

Porcja jogurtu to aż 580 mg potasu! Dodatkowo jest to spora dawka białka, które doskonale wspomaga regeneracje i budowanie mięśni po wysiłku fizycznym.

Awokado

To chyba najbogatsze źródło potasu, zaledwie 1 sztuka zawiera go aż 708 mg! Po treningu warto zjeść 1/2 owocu i wszelakie niedobory potasu zostaną uzupełnione.