Hemoroidy, to problem znany również jako żylaki odbytu. Mogą być one bardzo bolesne i przez długi czas utrzymywać uciążliwy ból. Choroba ta dotyka głównie osoby starsze, jednak coraz częściej pojawia się u osób po 30 roku życia (nawet u 30% z nich). Grupą ryzyka objęte są również kobiety w ciąży. Główne objawy to krwawienie podczas ruchu jelit oraz swędzenie. Przy pierwszych symptomach najczęściej sięgamy po maści, które pomagają uzyskać szybka ulgę, jest jednak wiele naturalnych sposobów, które pomagają skutecznie pozbyć się hemoroidów – oczywiście zaawansowane przypadki choroby należy skonsultować z lekarzem!

Oto kilka opcji na ulgę przy hemoroidach:

  1. Zimny kompres – pomaga obkurczyć i zmniejszyć żylaki odbytu. Koi ból i zapewnia natychmiastową ulgę przed swędzeniem. Pomaga również załagodzić obrzęki, co ułatwia wypróżnianie. Wystarczy do czystej ściereczki włożyć kilka kostek lodu i przyłożyć bezpośrednio na hemoroidy. Powtarzany kilka razy dziennie zabieg obkurczy naczynia krwionośne i skutecznie zmniejszy hemoroidy.
  2. Ocet jabłkowy – to bardzo dobry sposób na załagodzenie zewnętrznych hemoroidów. Wystarczy namaczać wacik w occie, a następnie delikatnie nacierać bolące i swędzące miejsca. Korzystanie jednak z tego sposobu w nadmiarze może wywołać delikatne pieczenie, ale skutecznie załagodzi ból. Aby leczyć hemoroidy wewnętrzne, zaleca się spożywanie łyżki octu pomieszanej z wodą, może to przynieść ulgę w bólu oraz osłabi krwawienia.
  3. Psyllium husk, to inaczej babka płesznik – lek dostępny w sklepach zielarskich. To bezpieczny dla naszego zdrowia, naturalny środek oczyszczający organizm. Pomaga zapobiegać twardym stolcom, które mogą pogarszać hemoroidy. Regularne spożywanie tego cudownego specyfiku poprawia perystaltykę jelit, a przy tym pomaga redukować stres w nabrzmiałych żyłach z czasem je lecząc. Jest doskonała podczas diety odchudzającej, pomaga również oczyszczać organizm z toksyn.
  4. Kąpiele w ciepłej wodzie, nasiadówki to kolejny sposób na ukojenie bólu i świądu, poprzez łagodzenie napięć w naczyniach krwionośnych. Warto moczyć zapalne miejsce przez 15-20 minut w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Zabieg moczenia wykonywany regularnie pomaga zmniejszać objawy.
  5. Nawilżanie, to kolejny ważny element, który pomaga łagodzić objawy hemoroidów. Często przez niewystarczające nawilżenie pogłębiają się krwawienia. Poza tym warto zadbać o delikatną pielęgnację miejsc dotkniętych hemoroidami. Nie należy korzystać w okolicach żylaków odbytu z perfum, które dodatkowo je podrażnią. Doskonale sprawdzą się jednak kapsułki z witaminą E, które umieszczone przy otwarciu odbytu pozwolą nawilżyć i ukoić ból.
  6. Oczar wirginijski to kolejny ziołowy specyfik, który może skutecznie zmniejszyć ból, świąd oraz krwawienia. Jego regularne stosowanie pozwala całkowicie wyleczyć dolegliwość. Wystarczy nakładać niewielką ilość oczaru na żylaki odbyt, a z dnia na dzień, ulga będzie coraz większa.
  7. Aloe Vera, to naturalny składnik, który daje szybką ulgę przy hemoroidach. Działanie przeciwzapalne aloesu pomaga łagodnie i skutecznie usuwać objawy. Aby leczyć hemoroidy wewnętrzne, warto wykorzystywać aloes pocięty w paseczki, pozbawiony cierni i zmrożony jako czopek doodbytniczy. Działa on wówczas niczym kompres i środek przeciwzapalny. Dla zewnętrznych hemoroidów, świetnie jest stosować specjalny żel na bazie aloesu, gdyż nawilży on i ukoi nabrzmiałe żyły.
  8. Olejek z drzewa herbacianego – ten naturalny i niezwykle kojący środek, to doskonała pomoc w leczeniu hemoroidów. Niemniej warto go rozcieńczyć przez użytkiem, gdyż jest bardzo intensywny. Najlepszym jego nośnikiem będzie olej, jak np. olej rycynowy, po zmieszaniu wystarczy smarować za pomocą czystego wacika delikatne żylaki. Wśród olejków eterycznych, pomoże również olejek lawendowy lub z rozmarynu.
  9. Sok z cytryny –  to głównie moc antyoksydantów, które pomagają leczyć tę wstydliwą dla wielu chorobę. Stosowany bezpośrednio na żylaki odbytu lub spożywany z imbirem i miodem, pomaga zmniejszać bóle i stany zapalne.
  10. Oliwa z oliwek – to kolejny naturalny lek , który ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące oraz zmniejsza dyskomfort. Pomaga również zwiększyć elastyczność naczyń krwionośnych, redukując urazy powodowane twardym stolcem – wystarczy delikatnie wmasowywać ją w okolice odbytu. Spożywana z kolei regularnie, poprawia perystaltykę jelit za sprawą zawartości mononasyconych kwasów tłuszczowych.

Poza powyższymi metodami, warto pamiętać o zdrowym stylu życia. Picie odpowiedniej ilości wody czy utrzymywanie właściwej higieny, pomogą w łatwy sposób pozbyć się hemoroidów. Dobrze jest nosić wygodną odzież, zmniejszając tym samym podrażnianie delikatnych żylaków. Nie należy się wstydzić problemu, gdyż jest on w pełni uleczalny – wystarczy się tylko przełamać!