Tłusty Czwartek to tradycja, którą kochają łasuchy. To dla wielu z nas jedyny dzień w roku, w którym folgujemy obżarstwu, zajadając pączki i inne smakołyki, przed którymi wzbraniamy się na co dzień, w dużych ilościach. Niestety może on nieść pewne zagrożenia dla naszego zdrowia…

Poza faktem, iż w Tłusty Czwartek zjadamy naprawdę sporo tłustych i słodkich smakołyków, które same w sobie do najzdrowszych nie należą, warto uważać na ich pochodzenie. Najbardziej niebezpieczne są te wersje z nich, które zawierać mogą surowe dodatki jak np. surowe żółtka w nadzieniach. Spożywanie skażonej żywności, może bowiem skończyć się biegunką, ale także poważniejszymi schorzeniami jak dur brzuszny.

Dobrze jest również uważać na nadmierne przejadanie się, gdyż jakby nie patrzeć, kilka pączków to naprawdę ogromna dawka kalorii, która jest prostą drogą do przejedzenia się i związanych z nim nieprzyjemnościami.

Jak wykazują badania, nawet krótki okres przejadania się połączony z brakiem ruchu, może mieć trwały wpływ na fizjologię człowieka, utrudniając odchudzanie w przyszłości oraz powodując problemy z utrzymaniem zgrabnej sylwetki.

Większość z nas, nie zdaje sobie sprawy, iż nawet takie małe łasuchowanie może wpłynąć na zdrowie, niemniej najgorzej odczuwają to osoby z nadwagą i odchudzające się…

Nazbyt częste pobłażanie sobie poprzez przejadanie i folgowanie obżarstwu może zwiększać ryzyko chorób serca, zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Dieta bogata w przetworzone, tłuste i słone pokarmy prowadzi do zatykania tętnic, przez co pojawiają się problemy z krążeniem, zwiększone ryzyko występowania ataków serca oraz trudności ze zrzucaniem kilogramów.

Nawet po jednym dniu łasuchowania warto postawić na małe oczyszczenie organizmu i detoks, które pozwolą pozbyć się nagromadzonych toksyn. Prawidłowe oczyszczenie, pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest powściągliwość – w końcu 1-2 pączki to też świętowanie i Tłusty Czwartek w pełnym tego słowa znaczeniu – nie trzeba iść na rekordy!