Jeżeli uważasz, iż stwierdzenia mieć motyle w brzuchu, zostać postrzelonym strzałą amora, czy miłość od pierwszego wejrzenia to bujda jesteś w błędzie! Jak wykazują badania naukowe, miłość od pierwszego wejrzenia mamy w genach!

Pełno ludzi, a Ty widzisz tylko ją/jego, spotkanie wzroku i już wiecie że nie możecie bez siebie żyć. Jak się okazuje takie historie nie są pisane jedynie przez scenarzystów filmowych... Owszem nie zawsze miłość bywa odwzajemniona, a nawet jeśli to nie masz gwarancji, że będzie trwać wiecznie. Miłość to wyjątkowo skomplikowane zjawisko, którego nie sposób zbadać w laboratorium. Nie wiadomo kiedy, gdzie czy w stosunku do kogo może nas trafić strzała amora, ale skoro co druga osoba w nią wierzy, a co 3 osoba twierdzi, że ją przeżyła, musi coś w tym być (wyniki oparte na podstawie badania 5000 singli portalu randkowego w wieku od 21 do 70 lat).

Jak wykazały liczne badania to mężczyźni zakochują się zdecydowanie częściej i szybciej niż kobiety, gdyż do nich początkowo przemawia fizyczność, która może wywoływać „zakochanie”. Ponieważ kobiety starają się dobierać partnerów nieco rozważniej (w końcu mężczyzna to potencjalny ojciec), ostrożniej podchodzą do tematu miłości.

Popęd seksualny, głębokie przywiązanie i właśnie romantyczna miłość to systemy naszego przetrwania – dzięki nim jesteśmy. To intensywne pragnienie związku z drugą osobą zwane zakochaniem, zazwyczaj trwa od 18 miesięcy do trzech lat jak twierdzą naukowcy. Celem tej romantycznej miłości jest nasza ewolucja i posiadanie potomstwa.