Jak wykazują badania przeprowadzone przez Oxford University wystarczy 10 minut aktywności fizycznej dwa razy w tygodniu aby zmniejszyć ryzyko chorób serca czy powstawania skrzepów krwi u kobiet, a także obniżenie podatności na udar mózgu nawet o 20%! Ćwiczenia mogą być także łagodne jak spacery, jazda na rowerze czy drobne prace ogrodowe, ale wykonywane częściej!

Energiczne ćwiczenia już w dawce 10 minut dwa razy w tygodniu mogą dopomóc kobietom w wieku średnim znacznie zredukować ryzyko chorób serca. Według badań, kobiety które postawiły chociaż na krótką i intensywną aktywność dwa, trzy razy w tygodniu pobudzały serce, które na skutek ruchu przyspieszało bicie, takie pobudzenie wspomaga cały układ sercowo-naczyniowy. Tym sposobem, wyciskając z siebie odrobinę potu można zmniejszyć znacznie ryzyko chorób serca, przeciwdziałać zakrzepom i udarowi mózgu. Łagodniejsze ćwiczenia przynoszą podobny skutek, gdy wykonywane są 4 do 6 razy w tygodniu.

Jak się okazuje brak jakiejkolwiek aktywności nie zwiększa ryzyka zachorowań, ale nie zmniejsza go też w żadnym stopniu. Natomiast aktywność w zdecydowanie przyczynia się do spadku ryzyka w realnym stopniu.

Badania Oxford University, które opublikowano w czasopiśmie Circulation, oparte są na danych ponad miliona brytyjskich kobiet, które wzięły udział w badaniu – Million Women dużego projektu zdrowia, który został uruchomiony w 1996 roku.

Najnowsze analizy powyższych badań potwierdzają, iż ruch i aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w profilaktyce chorób serca. Nie mając nic do stracenia warto zatem trochę się poruszać i zapewnić sobie większą szansę na uniknięcie konsekwencji jakie bez wątpienia niosą choroby serca, udary czy zakrzepy.

Dodatkowo Tom Stansfeld, z Cancer Research UK mówi, iż aktywność fizyczna jest doskonałym lekiem także na wiele innych problemów zdrowotnych jak nowotwory piersi, jelita grubego czy okolic intymnych. Nawet najprostsze formy ruchu jak spacer, który można wykonać rezygnując z autobusu. Wiele osób zaniedbuje ten fakt, przykładowo w Wielkiej Brytanii co dziesiąta osoba nie ćwiczy nawet pięciu minut w miesiącu!

źródło: dailymail.co.uk