Wiele kobiet, które mają problemy z nadmiarem kilogramów, są krytykowane przez najbliższych, a niestety te negatywne opinie, bynajmniej nie są konstruktywne i najczęściej prowadzą do odwrotnych efektów czyli tycia!

Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo w Kandzie potwierdzają, że niezadowolenie z własnego wyglądu, często sprawia, że zwracamy się do najbliższych, przyjaciół, rodziny, partnera o wsparcie i poradę. Jak się okazuje ich reakcja na nasz problem, ma bardzo duże znaczenie w przyszłych efektach odchudzania.

Przeprowadzono zatem badania, w których udział zaproponowano młodym kobietom z wysokim BMI, mające problemy z akceptacją swojej masy ciała. W kwestionariuszach, które wypełniały zapytano o to, jak często rozmawiają o swoich kompleksach i zadowoleniu z własnego ciała z najbliższymi i jak wyglądają ich reakcje. Po ośmiu miesięcznej przerwie przeprowadzono z nimi wywiad ponownie, celem sprawdzenia wyników ich odchudzania.

Jak się okazało, kobiety wspierane przez bliskich sporo zrzuciły lub utrzymały wagę. Te którym nie szczędzono krytyki przybrały na wadze średnio 9-10 kilogramów!

To doświadczenie pomaga spostrzec jak ważne jest wsparcie i akceptacja bliskich.. Wiele rozmaitych badań wskazuje jednoznacznie, że wsparcie społeczne bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Presja, krytyka, brak akceptacji i wsparcia przynosi nieraz fatalne, wręcz odwrotne efekty.. Jak się zatem okazuje wspierając bliskich w walce z ich kompleksami, w zrzucaniu kilogramów, pomagamy im obniżyć stres, dopingujemy do większej aktywności fizycznej i do bardziej racjonalnych wyborów żywieniowych, a tym samym zyskujemy zgrabne, zdrowe i tryskające radością osoby, które swoim szczęściem zarażają i nas samych.

Gdy zatem bliska Ci osoba pożali się, że nie jest zadowolona z oponki na brzuchu czy kilku dodatkowych kilogramów, zabierz ja na spacer, siłownie lub basen i razem zaradźcie problemowi 🙂