Borelioza to choroba odkleszczowa wywoływana przez krętki. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze śliną lub wymiocinami kleszcza. Nieleczona borelioza prowadzi do groźnych powikłań. Należą do nich między innymi zapalenie opon mózgowych, zapalenie mięśnia sercowego czy porażenie nerwu twarzowego. Jak szybko rozpoznać objawy, by rozpocząć kurację i uchronić się przed ryzykiem niebezpiecznych komplikacji?

Badania serologiczne

Gdy zauważymy na ciele zmiany skórne, czyli tzw. rumień wędrujący, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. On zleci odpowiednie badania, w tym badania serologiczne. Polegają one na identyfikacji przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na antygen – np. na drobnoustroje znajdujące się we krwi. Przeciwciała podzielono ze względu na klasy powstające w niezmiennej i określonej kolejności. Krętkowi przeciwdziałają IgM oraz IgG, wykrywa się je poprzez metodę immunoenzymatyczą, czyli test ELISA. Swoiste IgM ujawniają się we krwi po 3–4 tygodniach od zakażenia i zanikają w trakcie 4-6 miesięcy. IgG odnajduje się po 6-8 tygodniach od zakażenia. Te przeciwciała utrzymują się przez wiele lat, nawet gdy stosuje się antybiotykoterapię.

Metoda immunoblotu

Każdy dodatni wynik oznaczenia IgG oraz IgM musi zostać zweryfikowany, aby wykluczyć wyniki fałszywie dodatnie. We krwi mogą występować przeciwciała o podobnej swoistości, ale wytworzone jako rezultat zakażenia wirusem, innymi krętkami albo choroby autoimmunologicznej. Podczas wykonywania tego badania, białka rozdziela się w żelu, a następnie oznacza przy pomocy specyficznych przeciwciał przeciwko antygenom Borrelia burgdorferi. Metoda immunoboltu wymaga nagromadzenia dużej ilości białek bakterii we krwi, dlatego rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium staje się utrudnione.

Krążące kompleksy immunologiczne

Jeżeli objawy sugerują boreliozę, lecz wynik oznaczeń IgM jest ujemny, antygeny krętka ukrywają przeciwciała w krążących kompleksach immunologicznych. Przez to stają się one niewidzialne w teście ELISA. Dopiero uwolnienie IgM pozwala na jego ponowne oznaczenie w trakcie badań.

Stwierdzenie obecności DNA krętka – badanie PCR

Umożliwia wykrycie materiału genetycznego krętka bardzo szybko od momentu zakażenia. Nie określa jednak, czy DNA pochodzi od żywego czy martwego krętka. Obecność materiału genetycznego bakterii udaje się rozpoznać we krwi, tkankach pobranych z chłoniaka limfatycznego, zmian zanikowych, a także w płynie mózgowo-rdzeniowym i stawowym. Jeżeli zachowaliśmy ciało kleszcza, który nas ukąsił, badanie PCR łatwo zidentyfikuje, czy zwierzę zawierało niebezpieczne DNA. Do przechowywania „winowajcy” lub jego fragmentów świetnie nada się pojemnik na próbkę moczu. Należy schować kleszcza do chłodziarki o temperaturze 4 stopni Celsjusza i trzymać w niej najwyżej 48 godzin.

Jeżeli odpowiednio szybko wykryjemy zakażenie boreliozą, skuteczniej i łatwiej wyleczymy chorobę. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków. Leczenie farmakologiczne zapewnia sukces w 90% przypadków zachorowań.

O chorobach, ich objawach i leczeniu dowiesz się na: zdrowie-fit.pl/zdrowie/.