Kupujemy halówki – na co trzeba zwrócić uwagę?

Na murawie prym wiodą profesjonalne korki. Na hali natomiast – słynne halówki. Futsal, a więc halowa piłka nożna, to gra niezwykle szybka i widowiskowa, podejmowana zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy to warunki atmosferyczne nie pozwalają grać na świeżym powietrzu. Dobrze dobrane halówki nie tylko poprawiają komfort oraz jakość gry, ale zmniejszają także ryzyko kontuzji. Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując odpowiednie buty halowe?

1. Cholewka

Ta część obuwia odpowiada nie tylko za jego wygląd, ale decyduje także o jego funkcjonalności. Jeżeli Twoja stopa ciężko dostosowuje się do nowego obuwia, warto postawić na halówki wykonane ze skóry naturalnej. Takie buty zdecydowanie łatwiej dopasują się do stopy, zapewniając jednocześnie duży komfort podczas halowych rozgrywek piłkarskich. Zdecydowanie cieńszym i lżejszym zarazem materiałem jest tworzywo syntetyczne. Nie jest ono rozciągliwe, dlatego obuwie wykonane z tego materiału zaleca się przede wszystkim osobom z wąską stopą. Na rynku dostępne są także halówki wykonane z materiału tekstylnego, które charakteryzuje zdecydowanie najniższa jakość. Każde nadepnięcie czy większy ruch są bardzo odczuwalne, co w znacznym stopniu zmniejsza komfort gry.

2. Podeszwa

Wyróżniamy podeszwę środkową oraz zewnętrzną. Ta pierwsza odpowiada w głównej mierze za amortyzację. Jest to na tyle istotny aspekt, że w żadnym wypadku nie powinniśmy na nim oszczędzać. Najlepiej sprawdzą się zatem modele halówek posiadające dużą ilość pianki amortyzującej. Chodzi przede wszystkim o to, aby czuć odpowiednią sprężystość, co w przypadku twardego podłoża hali okazuje się niezwykle istotne. Zewnętrzna podeszwa halówek wykonana jest z gumy, co zapewnia dużą przyczepność. W tym przypadku elementem, na który powinniśmy zwrócić dodatkową uwagę, jest tak zwany system non-marking, który zapobiega powstawaniu brudnych śladów na parkiecie – wyjaśnia pracownik firmy oryginalnebuty.pl.

3. Wyściółka

Wyściółka w znacznej mierze odpowiada za stabilność oraz poczucie komfortu podczas gry. Z reguły wykonana jest z materiału tekstylnego lub też ze skóry syntetycznej. Większą stabilność daje raczej materiał tekstylny. Z drugiej strony jednak skóra syntetyczna jest materiałem zdecydowanie bardziej wytrzymałym.

Dobrze dobrane halówki powinny być przede wszystkim miękkie, tak aby zbytnio nie narażać stóp podczas intensywnego wysiłku. Z tego względu również należy wybierać raczej cienką podeszwę, pamiętając równocześnie o tym, aby nie była ona zbyt cienka. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie narażać stóp na ból, urazy i odparzenia. Halówki wcale nie muszą być wykonane ze skóry naturalnej. Ważne jednak, aby dobierać obuwie, które zapewni bardzo dobrą przepuszczalność powietrza. Na rynku spotkać można wiele butów wykonanych z innych materiałów niż skóra, które wyposażono w system wentylacji i zaprojektowano z myślą o dyscyplinach sportowych uprawianych właśnie na hali – mówi pracownik firmy oryginalnebuty.pl.

Odpowiednio dobrane obuwie sportowe w znacznej mierze decyduje o sukcesie w każdej dyscyplinie sportowej. Od obuwia zależy przecież, czy stopa będzie odpowiednio ustabilizowana, a nasza gra – komfortowa i wygodna. Każde buty sportowe, w tym również halówki, będą spełniały swoje funkcje, tylko i wyłącznie wtedy, kiedy je odpowiednio dobierzemy i dopasujemy do indywidualnych potrzeb.

2017-11-12T19:47:38+00:00