Każdego dnia odbywają się operacje usunięcia migdałków czy wyrostka robaczkowego, a wielu z nas udaje się do stomatologa usunąć zęby mądrości. Zabiegi te pozbawiają nas bolesnego problemu i możemy bez obecności tych części ciała funkcjonować zupełnie normalnie.

Prawda jest jednak taka, że o celu dla jakiego nasze ciała wyposażone są w rozmaite narządy często nie posiadamy jeszcze wystarczającej wiedzy.. Ewolucja sprawia, że pewne elementy naszych ciał dla naszych przodków miały istotne znaczenie, podczas gdy obecnie nie są już kluczowym składnikiem naszego przetrwania. Jakie są bezużyteczne części ciała?

  • Sutki – o ile u kobiet są one uzasadnione, to u mężczyzn nie do końca.. Wszyscy jednak w życiu płodowym zaczynamy jako kobiety! O ile płody męskie zmieniają się pod wpływem rozwoju, to wiele cech anatomicznych pozostaje wspólnych. Sutki są takie same zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jednak płeć piękna na skutek napływu estrogenów (kobiecych hormonów) otrzymują specyficzne  funkcje, podczas gdy sutki mężczyzn pozostają jedynie ozdobą. (Piersi u mężczyzn mogą rozwijać się na skutek nadmiaru spożywania BPA – związku chemicznego często zawartego w produktach puszkowanych!)
  • Włosy pod pachami – ich obecność na naszym ciele nie jest ostatecznie określona, jednak istnieją co do ich funkcji teorie. Ponieważ nasz organizm posiada dwa rodzaje gruczołów potowych – ekrynowe i apokrynowe, z których te drugie znajdują się głównie pod pachami. Jak mówi profesor Daniel Lieberman z Uniwersytetu Harvarda apokrynowe gruczoły są niczym sygnalizacja seksualna. Można zatem przypuszczać, iż włosy pod pachami mają na celu utrzymywać wydzielone zapachy, aby pozostały na ciele na tyle długo, az powiew naszego zapachu dotrze do potencjalnego partnera… Obecnie jest to chyba niezbyt sexy 😉

  • Brwi – to kwestia bardzo dyskusyjna. Jedni uczeni twierdzą iż są one niczym parasol ochronny dla oczu, gdyż pomagają zatrzymać pot i deszcz przed dostawaniem się do oczy, co pomagało w prymitywnym polowaniu i nawigacji. Inna teoria profesora Libermana mówi jednak o ich zupełnie innym celu, mianowicie mają one służyć do komunikowania emocji, ale także mogą być elementem naszej tożsamości. Behawioralni neurolodzy z Massachusetts Institute of Technology przeprowadzili badania, w których pokazywano przypadkowym osobom zdjęcia gwiazd z brwiami i bez nich, jak się okazuje wiele z nich bez brwi były niezwykle trudne do rozpoznania. Naukowcy przypuszczają zatem, iż brwi pozostały człowiekowi, gdyż są niezbędne do identyfikacji twarzy, a także są elementem komunikacji.
  • Wyrostek – jest szczątkowym narządem, gdyż stracił z biegiem ewolucji większość swoich pierwotnych funkcji. Jedną z teorii jego istnienia jest fakt, iż w czasach gdy ludzka dieta opierała się na surowiźnie, niskiej jakości żywności niezbędny był jako powiększenie komory fermentacyjnej w naszych jelitach. Ponadto jak wykazują badania, wyrostek może być także miejscem przechowywania dobrych bakterii, które w razie zapaleń jelit czy problemów trawiennych pozwalają skolonizować je, pomagając narządom w regeneracji.
  • Migdałki – technicznie są węzłami chłonnymi, częścią układy limfatycznego niezbędnego dla naszej odporności. Jama ustna jest niczym właz do naszego ciała, a nasze migdałki są niczym bariera pomagająca złapać infekcje dróg oddechowych, które można wyleczyć. Często są jednak usuwane, ale ponieważ węzłów chłonnych jest dostatek, pozbawienie naszego ciała pary migdałków nie jest szkodliwe.

  • Zęby mądrości – podobnie jak małpy mężczyźni mają trzy stałe zestawy zębów trzonowych. Do niedawna zęby mądrości nie stanowiły dla ludzi problemów, ale od kiedy nasza dieta stała się miękka, a gotowane jedzenie już od dziecka stanowi podstawę naszej diety, nasze szczęki nie rozwijają się do pełnej pojemności. Zęby nie zmieniły rozmiaru, ich natura i przeznaczenie się nie zmieniły, tylko nasza ewolucja sprawiła, że już nie potrzebujemy tak rozbudowanych szczęk jak kiedyś.
  • Napletek – oddzielenie go od żołędzi wymaga lat, co może dawać jeden wniosek – służy on zapobieganiu infekcji, szczególnie u niemowląt i małych dzieci. Dodatkowo pomaga on chronić otwarcie cewki moczowej przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Ponadto wspomaga ona funkcje rozrodcze. Bez napletka żołądź ociera się o obiekty jak ubrania i powoduje rozwinięcie się grubszej warstwy skóry, sprawiając że jest ona mniej wrażliwa na bodźce. Dzięki tej wrażliwości, mężczyźni są zdecydowanie bardziej skorzy do częstszych kontaktów seksualnych.