Piękna opalenizna w letnie dni to marzenie niemal wszystkich kobiet, które uwielbiają wypoczywać na świeżym powietrzu. Kobieca uroda wymaga jednak w tej kwestii zachowania pewnych środków ostrożności. Promieniowanie UV ze strony Słońca może bowiem być szkodliwe w przypadku braku zastosowania się do określonych zasad bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie się opalać?

Decydując się na opalanie ciała, warto jest pamiętać by uprzednio nałożyć na skórę krem z filtrem i to bez względu na karnację. Ochroni on skórę przed skutkami bezpośredniej ekspozycji na słońce w postaci podrażnień i oparzeń. Co niezwykle istotne, taki krem należy nałożyć na ciało nie na parę minut przed rozpoczęciem opalania się, ale z około półgodzinnym wyprzedzeniem by umożliwić wchłonięcie się go w skórę. Ponadto pomimo, że najwyższa temperatura panuje zazwyczaj między godziną 11, a 15, to właśnie w tych godzinach należy unikać nadmiernej ekspozycji na Słońce, w tym opalania się, ze względu na fakt iż wówczas występuje największe promieniowanie UV, co może być bardzo niebezpieczne dla skóry.

Także pierwszego dnia opalania się nie należy robić tego zbyt intensywnie, ponieważ skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona na przyjęcie odpowiedniej dawki Słońca. 15 minut będzie w takim przypadku w zupełności wystarczające. W kolejnych dniach można już wydłużać czas ekspozycji ciała na Słońce. Bardzo istotne jest również zwrócenie uwagi na to czy leki, które się stosuje nie przekreślają lub nie powodują konieczności stosowania ograniczeń w opalaniu się. Wśród tych leków znajdują się m.in. leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne i uspokajające. W przypadku wątpliwości, warto jest zapoznać się z ulotką do leku lub skonsultować się z lekarzem.

 

Jakie są zalety bezpiecznego opalania się?

Dzięki zastosowaniu się do podstawowych zasad bezpiecznego opalania się, odpoczynek na Słońcu będzie miłym wspomnieniem bez względu na to czy będzie się on odbywał w trakcie wyjazdu nad jezioro, nad morze, w góry czy też w przypadku przebywania w ogródku lub na działce. Nie będzie konieczny wówczas kolejny odpoczynek po opalaniu się spowodowany oparzeniami i podrażnieniem skóry. Zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa przy opalaniu się jest ponadto bardzo ważne dla naszego zdrowia. Opóźnia ono starzenie się skóry i utratę jej jędrności oraz ryzyko wystąpienia szeregu chorób skórnych, w tym zagrażającego życiu nowotworu skóry.

 

Przygotuj się na okres wakacyjny

Bezpieczne korzystanie ze Słońca to solidna dawka witaminy D, która syntezuje się w wyniku ekspozycji ciała na promienie słoneczne. Jeżeli nie czujesz się komfortowo na plaży ze względu na krągłości czy cellulit to wiedz, że do wakacji masz jeszcze czas. Odpowiednia dieta i treningi aerobowe pozwolą na zrzucenie paru zbędnych kilogramów, a wszelkiego rodzaju zabiegi na ciało pozwolą na szybsze efekty, poprawiając przy tym krążenie i regulując gospodarkę wodną, tak aby wraz z traconymi kilogramami skóra była napięta i bez cellulitu. To co jest ważne to fakt, abyś sama się czuła komfortowo wylegując się na plaży – opalanie ma być przyjemnością!