Jakie badania profilaktyczne są niezbędne w kalendarzu każdego?

Ludzki organizm jest podobny do samochodu – niestety nie będzie on odpowiednio funkcjonował bez dostarczenia mu odpowiednich składników odżywczych w formie diety. Od czasu do czasu koniecznie powinien on przejść także swoisty przegląd – czyli badania profilaktyczne, które są w stanie wykryć szereg nieprawidłowości.

Podstawowe badania krwi i moczu

Konieczność wykonywania podstawowych badań profilaktycznych niby nikogo specjalnie nie dziwi, ale jednocześnie mało kto dokonuje tego regularnie. Tymczasem badanie krwi powinno się wykonywać raz w roku. Podstawowy zestaw obejmuje zbadanie OB (Odczyn Biernackiego pozwalający wykryć stan zapalny w organizmie), badanie poziomu glukozy we krwi, a także poziom cholesterolu. Niezbędna jest także morfologia, dzięki której wykryć można na przykład anemię. Już taki zestaw pozwala stwierdzić, czy w organizmie dzieje się coś niepokojącego i pozwolić lekarzowi na wypisanie skierowania na dalsze badania.

Razem z badaniem krwi często wykonuje się także badanie moczu. Dzięki niemu można powiedzieć coś więcej na temat pracy nerek oraz całego układu moczowego. Takie badanie wcześnie wykryje również infekcję i inne groźne objawy.

Badania dla kobiet i dla mężczyzn

Rak piersi to nowotwór, który wciąż zbiera śmiertelne żniwo. W pewnym wieku, zdaniem niektórych po 40 roku życia, zaleca się coroczne badanie mammograficzne. W późniejszym wieku oprócz tego należy wykonywać również profilaktyczne USG. Młodsze kobiety koniecznie muszą się badać, jeżeli są one obciążone genetycznie. Profilaktyka obejmuje również samokontrolę piersi. Badania profilaktyczne u pań obejmują także wizyty u ginekologa oraz wykonywanie kontrolnej cytologii.

W przypadku panów podobnym zagrożeniem jest nowotwór prostaty. Konieczne są więc systematyczne, coroczne badania, nawet jeżeli ze strony gruczołu krokowego nie dochodzi do pojawienia się groźnych symptomów.

Prześwietlenia

Po trzydziestym roku życia warto zatroszczyć się również o zdrowie swoich płuc. W tym celu co dwa lata należy wykonać kontrolne prześwietlenie klatki piersiowej. Specjaliści zalecają również okresowe USG jamy brzusznej, które jest w stanie wykazać pojawienie się niepokojących zmian. Po trzydziestym piątym roku życia zdrowiu człowieka zagrażają choroby serca i układu krążenia. W tym czasie powinno się wykonać EKG spoczynkowe. Raz do roku należy zmierzyć sobie ciśnienie krwi – oczywiście dotyczy to przypadków, w którym pomiary są dobre. Profilaktyka zdrowotna to konieczność odwiedzania gabinetu okulisty. Badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego powinno się przeprowadzać raz do roku. Odwiedzanie okulisty pozwoli sprawdzić jakość widzenia, a także wcześnie zareagować na objawy jaskry, czy zaćmy, które nie dotykają przecież jedynie osób w podeszłym wieku.

Badania profilaktycznie powinno wykonywać się właśnie, a może nawet przede wszystkim wówczas, gdy pozornie organizmowi nic nie dolega. Cykl badań jest właśnie skierowany do osób niemających żadnych niepokojących objawów. Jeżeli takowe już się pojawią, od razu należy udać się do lekarza.

Bardotti– zdrowa bielizna dla Ciebie