Akupunktura jest tradycyjną chińską techniką medycyny, która istnieje już od co najmniej 2500 lat. Zasadami tej wschodniej filozofii są:

  • zdrowie człowieka zależy od swobodnego krążenia krwi i subtelnej energii zwanej czi (bądź qi);

  • czi przepływa przez ciało wzdłuż dróg zwanych meridianami;

  • nakłucie punktów wzdłuż meridianów pomaga swobodnie przepływać czi.

Badania medyczne są sceptyczne wobec tych zasad, pomimo faktu, iż akupunktura jest jedną z najdokładniej przebadanych i najbardziej akceptowanych praktyk medycyny komplementarnej i alternatywnej.

Jest wiele przyczyn z powodu których decydujesz się na akupunkturę, można zatem używać jednej lub wielu cieniutkich niczym włos igieł i wkłuwać je pod skórę. Niektóre mogą się zagłębiać nawet na 7,5 cm , a wszystko to w zależności od miejsc na ciele i celu wykonywania zabiegu. Inne są z kolei umiejscawiane na powierzchni. Igły pozostawiane są zazwyczaj na około 15-30 minut. A raz umieszczone igły czasami stymuluje się prądem elektrycznym. Decydując się na zabieg należy się liczyć z kilkoma sesjami, jednak jeśli po 5-8 zabiegach akupunktury nie przynoszą nam ulgi, prawdopodobnie oznacza to, że terapia nie jest dla ciebie.

Nie pożądanych skutków akupunktury jest niewiele i zdarzają się rzadko. Ważne jest aby upewnić się czy osoba wykonująca zabieg używa igieł jednorazowych, ponieważ wirusowe zakażenie wątroby typu B może zostać przeniesione, gdy igły nie są należycie wysterylizowane. Ponadto podczas zabiegu nie powinno odczuwać się bólu, jeżeli tak jest oznacza to, że zabieg wykonywany jest nieprawidłowo.

 

Zdrowie i dobre samopoczucie – Fiteria.pl