Czarna kawa jest pomocna w walce o szczupłą sylwetkę – umiejętnie wykorzystana przyspiesza proces odchudzania i ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów. Jakie właściwości „małej czarnej” warto wykorzystać do pozbycia się nadwagi? I czy można pić czarną kawę bez obaw o ból i podrażnienie żołądka?

O dobroczynnym wpływie kawy na organizm słyszeli już chyba wszyscy. Jednak ciągle nie do końca wiadomo, ile i w jakiej postaci ją pić, aby przyniosła największe korzyści. Warto spożywać kawę podczas odchudzania, ponieważ substancje zawarte w czarnym naparze przyspieszają ten proces i mogą znacznie pomóc w walce z nadwagą.
Aby przyniosła więcej korzyści niż szkody, należy zrezygnować z kalorycznych dodatków w postaci cukru, produktów mlecznych (także śmietanki i bitej śmietany), czekolady, syropów smakowych i posypek. To ważne z dwóch powodów. Po pierwsze – czarna kawa ma niewiele kalorii (2 kcal w 100 g), natomiast dodatki znacznie podnoszą jej kaloryczność, co dla osób odchudzających się jest tylko porcją zbędnych nadprogramowych kalorii. Po drugie – dodatki, głównie mleczne, nie tylko znacznie zmieniają smak kawy, ale także mają wpływ na jej właściwości. Z punktu widzenia osoby odchudzającej się najważniejsze jest działanie kofeiny zawartej w kawie. Mleko znacznie utrudnia wchłanianie kofeiny w przewodzie pokarmowym, przez co osłabia jej wpływ na organizm. Dlatego chcąc wykorzystać kawę do przyspieszenia zrzucania zbędnych kilogramów, należy wybrać taką zawierającą naturalną kofeinę oraz pić ją w postaci czarnego naparu bez dodatków.

1. Czarna kawa przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej

Wypicie na godzinę przed ćwiczeniami filiżanki mocnej czarnej kawy pozwoli spalić więcej kalorii podczas jednego treningu. To dlatego, że kofeina naturalnie zawarta w kawie przyspiesza przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie, w tym także spalanie tłuszczu.

2. Czarna kawa poprawia zdolności wysiłkowe organizmu

Kofeina działa pobudzająco na organizm, dodaje energii, poprawia wydajność i redukuje zmęczenie. Dzięki temu można chętniej, dłużej i bardziej wydajnie ćwiczyć. Osoby pijące kawę podczas odchudzania szybciej mobilizują się do aktywności, cechuje je też większa regularność ćwiczeń.

3. Czarna kawa osłabia apetyt

Podczas walki o szczupłą sylwetkę ważne jest nie tylko zrzucenie nadwagi, ale także przestrzeganie diety i powstrzymanie się przed gromadzeniem kolejnych niepotrzebnych kilogramów. Substancje zawarte w czarnej kawie hamują łaknienie, co zmniejsza chęć sięgnięcia po kaloryczne produkty.

Wiele osób skarży się, że po wypiciu czarnej kawy doświadczają nieprzyjemnych objawów w postaci zgagi, pieczenia i bólu żołądka, krępującego przelewania się treści w jelitach czy niestrawności. Do tej pory panowało przekonanie, że to kofeina odpowiedzialna jest za przykre dolegliwości, jednak najnowsze badania pokazują, że winne są woski – substancje tłuszczowe pokrywające zielone ziarna kawy. Z problemem zmierzyli się specjaliści z włoskiej firmy Bristot – znanego na całym świecie producenta kawy – i opracowali metodę odwoskowania ziaren. W ten sposób powstała kawa Gentile Stomach Friendly – kawa przyjazna żołądkowi, która pozbawiona jest drażniącego wpływu na układ pokarmowy. Bez obaw o zgagę i pieczenie żołądka mogą pić ją wszyscy, także osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego (np. chorobę wrzodową) i pijące na co dzień dużo kawy. Gentile ma jeszcze jedną dużą zaletę – to wysokiej jakości naturalna kawa powstała z mieszanki dwóch najlepszych odmian: Arabiki (70%) i Robusty (30%). Dzięki temu zawiera naturalną kofeinę, tak ważną dla osób chcących przyspieszyć proces odchudzania. Gentile jest pozbawiona właściwości drażniących, dlatego można ją pić w postaci czarnego naparu bez dodatków. Kawę Gentile można kupić w dobrych aptekach, także internetowych.

fot. by richard pigott via flickr.com, creative common licence